Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО препоръчва стандартните методи за предпазване от вируса

Доц. Михаил Околийски: Коронавирусът не е наказание за човешкия род

Смъртността е по-малка от тази при птичия грип, трябва да се грижим повече за имунитета си

Д-р Михаил Околийски
Снимка: БГНЕС

„Не казвам, че този вирус е някакво наказание за човешкия род, но смятам, че трябва да се смирим малко повече, да се вгледаме в себе си - какъв начин на живот имаме. Да не очакваме само държавата да ни защити от всички рискове, а ние самите да направим някакви стъпки в това да се защитим.“ Този коментар направи в предаването "Преди всички" доц. Михаил Околийски, експерт на Световната здравна организация за България, по повод актуалната картина на разпространение на коронавируса от Китай

„Не може да се говори за някаква много сериозна зараза и разпространението ѝ с много високи темпове. Този вирус наподобява предишните, които се разпространяват горе-долу по еднакъв начин – по въздушно-капков път“, уточни той. 

Смъртността сега е значително по-малка спрямо епидемията от птичи грип например, отбеляза експертът. По данни на СЗО около 12 хиляди са заразените по света, 98% от тях в Китай.

„Смъртните случаи са около 260 човека. Ние много внимателно подхождаме към тази ситуация, за да не допринесем към изкуственото усещане за паника. За това, че трябва да се направят някакви внезапни, много различни, екзотични неща или мерки, които да ограничат заразата“, заяви Околийски, който припомни, че за ограничаване на заразата Световната здравна организация препоръчва стандартния подход, както при сезонния грип, а създаването на специални изолатори като мярка е право и решение на всяка отделна държава. 

14 дни е латентният период за развитие на вируса и термокамерите не улавят повишена температура в този период, стана ясно още от думите на доц. Околийски. "Тоест, те са ефективни горе-долу в 25% от случаите."

„Аз вчера си дадох сметка, че много малко хора в България знаят как и колко време се мият ръцете, за да е ефективно и колко от нас го правят за 20-30 секунди (както следва да бъде - бел. ред.). И това трябва да се прави постоянно. И ако няма достъп до вода, да се прави с дезинфектант, който струва 1 левче във всяка аптека и след всеки контакт, докосване до друг човек, би трябвало да ползваме тези гелчета.“

"Включително маските, които, има някаква мания по носенето им - СЗО също не ги препоръчва при хората, които не проявяват симптоми, а само при хората, които са болни", допълни Михаил Околийски, според когото много малко хора са наясно, че носенето на маска изисква стриктна дисциплина и например след докосването ѝ, не трябва да имаме допир с очите и устата.

Доц. Михаил Околийски коментира фиксацията върху създаването на ваксина срещу коронавируса и направи аналогия с ваксината срещу сезонния грип. 

„Ваксина срещу сезонния грип има. И в България също. Колко хора са ваксинирани в България? Най-малко от целия Европейски съюз и даже Европа. Тоест, една ваксина, която съществува срещу един смъртоносен вирус, какъвто е сезонният грип, не се ползва. Сегашната ваксина може да има добър ефект срещу сезонния грип, който взима стотици жертви годишно, но тази ваксина не се ползва. Ако не променим начина си на мислене и превантивното си поведение, даже и да има ваксина за коронавируса, е спорно дали ще се ползва от всички хора.“

Хората подценяват важността на здравословния начин на живот – да щадят и пазят имунната си система, да не влизат в тежки рискове като тютюнопушене, алкохол, ниска физическа активност, обобщи доц. Околийски.

„Всичко това съсипва отговора на организма и към най-дребни заплахи от околната среда. Включително прекомерната употреба на антибиотици с причина и без причина. Това са вируси и антибиотиците не действат, а много хора, включително общопрактикуващи лекари, предписват антибиотици, без да направят антибиограма.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асен Александров: Трябва да се посочи кое не може да е причина за отсъствие със заявление от родител

След месеци активна кампания на родителски организации броят на дните, в които един ученик може да отсъства от училище по семейни причини, беше увеличен от 10 на 15 за една учебна година , като наведнъж може да бъдат използвани най-много 5 от тях. Това стана с промени в Наредбата за приобщаващото образование, които бяха обнародвани в Държавен..

публикувано на 28.03.24 в 11:23

Финансов анализатор: С приемането на еврото ще загубим само банкнотите с надпис "лев"

С приемането на еврото ще загубим само банкнотите с надпис "лев" . Това каза пред БНР финансовият анализатор Стефан Христов и обясни, че българският лев е "дериват на еврото и никога не е бил отделна валута, откакто еврото съществува" , а преди това на германската марка. Той изказа надежда политическата нестабилност да не се отрази негативно на..

публикувано на 27.03.24 в 17:39
Петгодишният Дима

Петгодишният Дима се нуждае от помощ за мозъчна операция в Барселона

Зов за помощ за едно украинско дете , успяло да се спаси от войната в родината си, но не и от болестта, с която се бори. Петгодишният Дима, неговата майка Йелизавета и баба му Ирина са намерили подслон в Балчик. Детето е диагностицирано с тежка форма на епилепсия и състоянието му през последните месеци прогресира .  Дима има нужда от мозъчна..

публикувано на 27.03.24 в 14:42

платена публикация
5 идеи за подарък на приятелка. Какво да подарим за рождения ѝ ден?

Всеки рожден ден е повод за радост и вълнуващи емоции, но въпреки това изборът на подарък за рожден ден на приятелка може да бъде истинско предизвикателство. В тази статия ще разгледаме пет уникални идеи за подаръци, които ще направят рождения ден на вашата приятелка още по-специален и запомнящ се. 1. Комплект обеци и гривна..

публикувано на 27.03.24 в 10:25

Ариан Шьомен: Освен ракетите също толкова страшна е и войната на дезинформация

" Отразяването на войната " – с тази тема довечера Френският институт отваря разговор с писателката и журналист от в. "Льо Монд" Ариан Шьомен, която неотдавна се завърна от Украйна. Срещата с нея е преди прожекцията на документалния филм - носител на Оскар – "20 дни в Мариупол". Пред БНР Ариан Шьомен разказа, че е заминала за Украйна..

публикувано на 26.03.24 в 12:24

Новаков: Служебно правителство ще забави България за еврозоната и сухопътния Шенген

Служебно правителство ще забави България за влизане в еврозоната и за сухопътния Шенген. Мнението е на евродепутата от ЕНП Андрей Новаков. Няма нито политическа логика, нито смисъл за втория мандат да се търси национална кандидатура за премиер, коментира евродепутатът Андрей Новаков лансираната от ПП-ДБ идея. "Отговорността тук е изцяло..

публикувано на 26.03.24 в 11:05

От догодина можем да се отказваме от мобилен оператор без неустойка при индексация

От 1 януари 2025 г. ще имаме възможност да се откажем от мобилния си оператор, когато той ни увеличи сметките с процента на инфлация, без да плащаме неустойка . Тази дългочакана новина дойде след няколко години преговори и битки на държавата с операторите. Битката беше дълга и в нея се включи цялото общество , припомни председателят на Комисията..

публикувано на 25.03.24 в 10:51