Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва кампания срещу случаите на насилие, свързано с честта

Даниела Никифорова
Снимка: Ани Петрова

Между 100 и 157 милиона жени по света са засегнати от практиката генитално осакатяване. От тази нехуманна практика са засегнати почти 100% от жените сред различни общности в Африка, Египет, Етиопия, Судан или Джибути. Това са данни, разпространени във връзка с Международния ден за нулева толерантност спрямо гениталното осакатяване на жени.

"Злоупотребите в името на честта в България най-често се случват при момичетата под 18-годишна възраст. Това са най-застрашеният контингент хора", каза в предаването "Хоризонт до обед" адвокат Даниела Никифорова от Асоциацията за жените адвокати.

Асоциацията на жените адвокати и Центърът за развитие на устойчиви общности правят анализ на българското законодателство и ще подготвят препоръки за подобряване работата на институциите, уточни Никифорова.

Насилствени са браковете, когато булката е купувана, за да краде, проси, да изкарва прехраната на семейството, което е платило за нея. Тези престъпления са с по-леки наказания.

"Наказателно отговорните лица се разминават в повечето случаи с една глоба. Административно- наказателна отговорност поемат, като плащат глоба от по 1000 лева", коментира адвокат Даниела Никифорова.

Въпросът с насилието не е любима тема в България, не само за медиите, но и за общности, различни от българските, твърди Диана Георгиева от
Центъра за развитие на устойчиви общности. 

"Ние твърдим, че тук такъв феномен няма. Още повече за насилие в името на честта. Честта е едно понятие, което почти винаги се приравнява на ценности. Тънката граница между ценности, патриархално общество, положителния елемент и насилието. Когато това вече започне да пречи на развитието на определена личност, ние го считаме за злоупотреба или като насилие", подчерта Георгиева.

Има случаи, в които жени бягат от насилствено сключване на брак. "Нещо, което е много типично за този тип насилие и реакцията, която трябва да има общността и социалните работници, които работят по темата - всъщност трябва да изведат този човек от семейната среда", посочи Диана Георгиева. 

Интервютата по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33