Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Илиевски влезе в диригентския екип на Словашкия радиооркестър

Константин Илиевски

Константин Илиевски е един от тези наши млади музиканти, които развиват кариерата си в европейски мащаб, но не пропускат да прилагат наученото в Западна Европа и на родна сцена. Той е на 14, когато започва да учи дирижиране в Братислава, но важните уроци получава в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена. И точно между Братислава и Виена продължава да се придвижва и до днес ежедневно, за да работи със създадения от него оркестър Sinfonietta dell’Arte. 


В България, освен с големите столични състави - Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР - Илиевски работи и със симфониетите в няколко града и пое ръководството на камерния оркестър "Дианополис" в Ямбол, където се е нагърбил да поддържа и фестивала "Златната Диана". За чудесното развитие на ямболския музикален живот през последните години говори и наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" 2019 за ансамбъла и неговия маестро.

2020 година започна много успешно за Константин Илиевски - с нов отговорен пост и три концерта  в Братислава само през януари. Българинът беше назначен за щатен диригент на Словашкия радиооркестър и влезе в екип от четирима диригенти с ръководител Онджей Ленард. 

"Тази позиция дойде прекрасно, в точен период, когато аз имах нуждата от нея. Чувствам нужда да поработя с по-мащабни оркестри, освен работата ми, разбира се, с по-камерните. Но работата ми в този оркестър ще ми предложи възможността да поработя върху по-мащабни произведения - нещо, което аз с голям трепет чакам, дори и поканите от България - от Радиооркестъра, от Софийска филхармония. Радвам се, че редовно работя с тези два прекрасни оркестъра, но разбира се, е различно, когато човек си е, така да се каже, вкъщи в някой такъв мащабен оркестър. А аз мога да издам, че живея само на 15 минути пеша от сградата на Словашкото радио, така че за мен нещата много добре се наредиха и логистично." - сподели българският диригент.

Цялото интервю с Константин Илиевски чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54