Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паленето на стърнища - плюсове и минуси

Земеделците искат по-либерален режим, държавата реже субсидии за опожарени площи

Снимка: БГНЕС

Земеделски производители настояват за по-либерален режим при паленето на стърнища. У нас то е забранено от 2002 година, но практиката продължава. Обявеният от Държавен фонд „Земеделие“ „черен списък“ на опожарените площи ще намали ли забранените действия на фермерите?

Място за дискусия има, при съответната научна аргументация, в момента обаче се изпълняват стриктно записаните законодателно изисквания, посочи пред „Хоризонт“ Иван Капитанов, заместник-директор на Държавен фонд „Земеделие“.

Снимка: БГНЕС

Станимир Станчев обработва хиляди декари в Русенско. Смята, че паленето на стърнища трябва да става контролирано и да бъде разрешено„Ние да присъстваме там, пожари да не се прехвърлят към населените места.“

Станчев вижда плюс в това, че горенето намалява употребата на хербициди впоследствие.  

„Щом не могат да палят, пръскаме с различни препарати и в крайна сметка всичко това, което „сипваме“ върху пшеницата, отива в крайния продукт – хляба, и всички ние го ядем“, разказва и Павел Бенев, който изкарва хляба си с трактор и комбайн. Бенев смята, че няколко години след влизане на забраната в сила нито дишаме по-чист въздух, нито ядем по-чиста храна.

Би трябвало да се регулира паленето на стърнища, например на четири години земеделците да са задължени да палят част от посевите си, предлага Павел Бенев.

Повечето от агрономите одобряват паленето на стърнища, защото подобряват качеството на почвата и унищожават вредните патогени, свързани с болестите по растенията, пояснява и Иван Караиванов, председател на регионалния съюз „Дунавско зърно“.

Иван Капитанов

Земеделските площи, за които има получена информация за палежи, няма да могат да кандидатстват за финансова помощ през съответната календарна година, подчерта Иван Капитанов.

„През 2019 година имаме 244 кандидати, при които има засегнати земеделски парцели. Общата площ, която сме измерили и установили, е в размер на 20 500 декара“, уточни той.  

Още информация по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Консулът ни в Одрин: Двама българи са пътували в катастрофиралия автобус в Турция

Все още се изясняват причините за инцидента в Турция, при който 11 души пострадаха, след като автобус с българска регистрация се преобърна. Инцидетът е станал 50 километра от граничния пункт "Малко Търново - Дерекьой". "14 души пътуват- 11 ранени - двама тежко, двама средни телесни наранявания, 7 с леки. Направени са  прегледи държавната..

публикувано на 20.04.24 в 09:51

Майкъл Милщайн: Това няма да е краят на конфликта Израел - Иран

Седмица на опасна ескалация на напрежението преживя Близкият изток, защото заклетите врагове Иран и Израел си демонстрираха - с огромен риск да влязат във война - какво биха могли да причинят един на друг, ако това стане. Иран за първи път нападна Израел не само чрез своята т.нар. ос на съпротивата. Ракетите и дроновете му бяха отблъснати без да..

публикувано на 20.04.24 в 09:46
Одеса, февруари 2024 г.

Нови руски атаки в Одеса и Черноморск

Украйна съобщи за нови руски атаки тази сутрин в Одеса и Черноморск. Страните от НАТО ще предоставят на Киев допълнителни системи за противовъздушна отбрана. Украинският президент Володимир Зеленски отново призова партньорите за помощ. На ведоконферентна среща с министрите на отбраната от НАТО, а после и в обичайното си обръщение Зеленски..

публикувано на 20.04.24 в 09:12
Христо Проданов

40 години от подвига на Христо Проданов - първият българин, покорил Еверест

Навършват се 40 години от подвига на Христо Проданов - първият български алпинист, покорил най-високия връх в света - хималайския връх Еверест. Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път - западният (непалски) склон, наричан още "Жестокият път", като изкачва върха от базовия лагер за 33 дни - рекорд за..

публикувано на 20.04.24 в 08:56

Испания с нов рекорд – 48 трансплантации за денонощие

Испанските здравни власти съобщиха за нов рекорд от 48 трансплантации за денонощие. Страната е световен лидер в тази сфера над три десетилетия. В рамките на 24 часа на 17 април 48 души са получили нови органи, включително три деца, от 19 донори в 29 различни болници в единадесет автономни общности в Испания, сочат данни на Националната..

публикувано на 20.04.24 в 08:47

Физическият факултет на Софийския университет организира виртуална разходка в ЦЕРН

Ден на отворените врати ще се проведе днес във Физически факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". По повод 135 години от преподаването на физика в него, факултетът ще предложи жива среща с ЦЕРН. В 13 часа е виртуалната разходка в ЦЕРН, а паралелно с това учените от Физическия факултет ще предлагат и разходки в..

публикувано на 20.04.24 в 08:38

Радев открива турнира Sofia Karate Open 2024 - Купа на президента

Държавният глава Румен Радев ще открие международния турнир Sofia Karate Open 2024 - Купа на президента. Той се провежда за 11-и път и тази година  ще събере над 1500 участници от 20 държави. Проявата е част от събитията на инициативата на държавния глава "Спортувай с президента". Турнирът насърчава и подкрепя физическата..

публикувано на 20.04.24 в 08:24