Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната по пътищата от първо лице

Георги Стоянов: Човешкият фактор при катастрофите е водещ

Плевенският журналист подарява книгата "Останете живи" на училища

Снимка: БГНЕС

Плевенският журналист Георги Стоянов е автор на книга с истории на хора, засегнати от войната по пътищата – близки на загинали, на ранени, пострадали, очевидци, пътни полицаи. Озаглавил я е "Останете живи", защото се надява повече хора да прочетат и научат какво са изпитали преки и косвени участници в катастрофи. 

Ние всички мислим: това на нас не може да се случи. Всички „герои“ в книгата – те са си мислели по същия начин, но основното е, че става дума за човешки грешки в повечето истории. И всеки, който прочете, тези истории, да знае – един опит, да види как може да не ги допусне“, казва пред "Хоризонт" Георги Стоянов, който е редактор в регионален сайт в Плевен. Човешкият фактор е водещ при пътните инциденти, категорична е статистиката, която Стоянов е проучил детайлно.

Официална статистика Пътна полиция води от 1951 година. „До 2018-а малко над 60 хиляди са загиналите. Пострадалите за същия период са над 400 хиляди. Цялата статистика я има описана в книгата, година по година. Може да се види как расте бройката. Има някакво „подобрение“, грубо казано, в последните десетина години.“

„Книгата е изцяло за човешкия фактор при пътните инциденти – шофиране под въздействие на алкохол, гонки, шофиране под въздействие на наркотици, несъобразена скорост, ровене в телефона“, допълва авторът.

За написването на книгата го е провокирала работата му. „Всеки ден отразяваме бюлетина на МВР, както знаем, много голяма част от новините там са свързани с пътните инциденти. В плевенска област имаше няколко катастрофи с млади хора последните години, които ме жегнаха вътрешно. Брат ми е пожарникар – разказва как вадят пострадали и загинали, режат ламарини…“, споделя Стоянов.

Георги Стоянов търси формула книгата да стигне до повече млади хора. Затова прави паралелна кампания. Идеята беше кампанията да е насочена към младите хора - след като чуят посланията, може би инстинктът им за самосъхранение ще се засили – както спрямо собствения живот, така и спрямо чуждия, надява се журналистът.

Кампанията върви в повече от 15 града от миналия април. „Това беше идеята, да не е просто книга, а във всеки град да има едно събитие пред младите хора. На всяко училище подарявам по една книга, да я има книгата в библиотеката на училището.“

В книгата си Георги Стоянов е включил и препоръки за действия при катастрофи. „Тях ги включих по една друга причина – сега има тенденция като стане пътен инцидент, вади се телефонът, почва да се снима и се качват снимки, клипчета във Фейсбук, вместо нормалната първична човешка реакция да помогнеш или да не пречиш.“

Книгата има официална Фейсбук страница, откъдето може да се поръча. Популярни личности от спорта са застанали зад кампанията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53