Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 70% от решенията в среда на риск в икономиката са ирационални

Боян Иванчев и Марин Пенков
Снимка: Ани Петрова

Невроикономиката е наука, която съчетавайки традиционната икономика с психологията и неврологията описва неврологичните механизми, които влияят на взимането на решения. Отговорите идват с декодирането на невроните. Декодирането на нервните импулси вече е факт у нас в първата неврокогнитивна лаборатория в София. Чрез функционален ядреномагнитен резонанс лекари финансисти изследват реакциите на мозъка в различни финансови ситуации и разкриват защо рационалното в човека е надценено.

Повече от 70% от нашите решения в среда на риск в икономиката са ирационални.

"Оказва се, че не е така, защото нашите решения в среда на риск и неопределеност, т.е. в среда на икономика, икономиката е случайна система, стохастична, тя не е детерминистична като класическата физика, не е изчисляема и бидейки такава, оптимизирането на полезността е изкривено поради различни когнитивни грешки, които ние хората имаме или поради грешки, които са предизвикани от емоционалното ни настроение. Това всъщност е поведенченската икономика", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Боян Иванчев, преподавател по поведенчески финанси, създател на невроикономиката у нас.

Неразделна част от поведенченската икономика е невроикономиката, която изследва процесите, които се случват в  централната нервна система ,т.е. в мозъка ни, изтъкна преподавателят.

"При определена активация на зоната в мозъка, ние можем да разпознаем защо вземаме едно или друго решение и защо сме ирационални", допълни Боян Иванчев.

Магнитният резонанс използва хомогенно магнитно поле, към него се добавят електромагнитни импулси.

"Функционалният магнитен резонанс отчита количеството кръв, кислород и глюкоза, които отиват към определени зони на мозъка и по този начин ние можем да ги засечем тези обеми и да ги представим като цветни карти върху кората на мозъка", каза д-р Марин Пенков, завеждащ отделението по образна диагностика в университетската болница МБАЛ "Свети Рилски".

Зоните в мозъка понякога са много близо една до друга, изтъкна лекарят.

"Още науката не знае, те кога и как контактуват със себе си. Един от примерите е, че зоната на страха и агресията са точно една до друга и двете са тясно свързани по същия начин както играта на ултиматум и отвращението, която тя реагира", допълни Марин Пенков.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39