Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уалид Набхан: Днес е трудно да имаш само една идентичност

Малтийският писател от палестински произход ще представи романа си "Изселване на щъркели"

Уалид Набхан
Снимка: Ани Петрова

Малтийският писател от палестински произход Уалид Набхан ще се срещне довечера с българската публика в Литературен клуб “Перото”, където ще представи романа си "Изселване на щъркели".

Книгата е отличена с Малтийската награда за литература и Наградата за литература на Европейския съюз. Излиза на български език в превод на Михаил Вапирев.

Всеки вид фундаментализъм заслепява. Не е задължително това да бъде религиозен фундаментализъм“, каза Уалид Набхан в предаването „Хоризонт до обед“, където гостува преди премиерата.

Сюжетът на „Изселване на щъркели“ е в голямата си част автобиографичен. Романът разказва историята за палестинеца Набил, прекарал целия си живот извън родната страна. Във фокуса на романа са темите за идентичността и изгнанието.

Всички ние сме децата на Авраам, които се бият помежду си. Палестинците, арабите, евреите се падат братовчеди. ДНК-то им е на роднини. Говорим за Исаак и за Исмаил, братя от различни майки. Исмаил е „бащата“ на арабите, а Исаак е „бащата“ на евреите“, смята Уалид Набхан.

Палестински или малтийски писател?

„Толкова често ме питат - вие мюсюлманин ли сте, християнин ли сте, космополит ли сте, малтиец ли сте, европеец ли сте. И аз казвам: аз съм всичко това. Аз съм мюсюлманин, аз съм арабин, но част от мен е християнска, 30 години вече живея в една изключително строга католическа държава – Малта. Не можеш да живееш 30 години на границата, в периферията. Част от мен се превърна в християнин. Днес е трудно да си наложиш само една идентичност. Много е трудно да кажеш точно кой си“, подчерта авторът.

Уалид Набхан

Какво е родината – география или концепция?

„Това е изключително труден въпрос. Родината – дали това са територията, камъните, пясъкът, пръстта или това, което се е случило с теб на тази географска ширина. За мен родината не е точното място, а онова, което ти се е случило – там и тогава. Моята родина не е мястото, където са погребани предците ми, а мястото, където щастливи биха играли децата ми.“

Какво го превръща в писател?

„Винаги съм смятал, че болката е двигателят на цялото ми писане, на цялото ми творчество. Баща ми, който кълнеше у дома безспир, майка ми, която плачеше тихичко. Казвам на баща ми, че трябва да купим нещо дребно за училище, помагала. И той в гнева си разбива половината къща, защото като емигрант няма пари да ми купи кутия пастели...“, разказа Набхан.

Уалид Набхан е роден в Йордания, през 1966 г. Семейството му е напуснало Палестина по време на „катастрофата“, както арабите наричат Арабско-израелската война от 1948 г. В Малта пристига през 1990 г. като студент и живее там до днес. Започва да пише на малтийски още докато изучава езика.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Анастасия Виденова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20

Из живота на оператора: Крум Родригес върху горещия котлон в кухнята на киното

След "Гражда нинът светец" Крум Родригес снима "Майка" на Зорница София, а после и румънско-българския "Предупреждението", чиято световна премиера е на "София Филм Фест". Действието се развива в румънската столица Букурещ по време на протести. " В ъв филма се разказва за момче, което попада в тези протести, снимайки с..

публикувано на 21.03.24 в 13:30

История на 2 ръце и 4 колела: пътят на Стефан Иванов от Дряново до Млада Болеслав

Какво е да сбъднеш мечтата си след дългогодишен труд, основно нощем? Стефан Иванов от Дряново знае. Той е самоукият илюстратор на историята на някогашната автомобилна компания "Лаурин и Клемент" . Стефан вече може да се похвали с изложба в Млада Болеслав, Чехия – там, където чешките изобретатели променят мотолетописите на Европа...

публикувано на 20.03.24 в 17:29
Мира Стефанова

Житейските трудности са направили Мира Стефанова по-силна и упорита

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова, която е главният герой в следващата ни история, е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца,..

публикувано на 20.03.24 в 11:06
Алма Пьойсти

Финландската актриса Алма Пьойсти: Човек не бива да очаква успеха на един филм

Финландската актриса Алма Пьойсти бе един от специалните гости на тазгодишния София Филм Фест. Тя дойде в България, за да представи най-новия филм с режисьор Аки Каурисмаки "Паднали листа" – история за две отрудени и уморени от самотата човешки същества, които опитват да победят неблагоприятните условия, в които се намират, за да бъдат..

публикувано на 19.03.24 в 09:05
Рени Зарева и Пейо Пеев

"Спринт" с национално турне "Концерти с кауза“ от 12 март

Те са носители на многобройни български и международни награди през годините, делят сцена с емблематични световни музиканти като Лени Кравиц, китариста на "Rolling Stones" Мик Тейлър, Аланис Морисет и много други.  Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената През своите  близо 43 години от съществуването си натрупват внушителен..

публикувано на 12.03.24 в 15:46