Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Румъния продължава делото за революцията от 1989 година

Монумент в памет на жертвите на събитията от 1989 г. в Румъния, поставен за 30-годишнината от революцията. Декември, 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Букурещ ще се проведе поредно заседание на Върховния касационен съд на Румъния по дело за революцията от 1989 година, довела до рухването на комунистическия режим. Обвиняеми за престъпления срещу човечеството са бившият президент на Румъния Йон Илиеску, бившият вицепремиер Джелу Войкан, и генералът от резерва Йосиф Рус, бивш началник на Военната авиация.

Ръководителят на Румъния Николае Чаушеску идва на власт през 1965 година. През 1971 издава тезиси, с които въвежда силна цензура и пълен партиен контрол върху целия живот в страната. По време на революцията Чаушеску бяга с хелокоптер на 22 декември 1989 година. Убит е на 25 декември същата година.

Съдебният процес е за дните от 22 декември до края на 1989 година, когато по улиците на Румъния са убити над 800 души, а ранените са над 2000. Прокуратурата разследва защо убийствата продължават и след смъртта на Чаушеску. В румънското общество е разпространена тезата, че става дума за терористи. 

"Кои са тези терористи? Както и сега, тогава казват - терористите са от приятелските арабски страни на Чаушеску, те идват да го защитават, не могат да са румънци. После се оказва, че са румънци, но все още не се знае кой е нареждал на тези хора да стрелят", коментира пред "Хоризонт" журналистът Стилиян Деянов.

"Има една теза, според която това са били части от Секуритате (Департаментът за държавна сигурност - бел. ред.), защото по принцип цялата армия, телевизията и Секуритате преминават в лагера на Илиеску много бързо след 22-ри. Но едната теза е, че има хора, които са останали верни на Чаушескw и очакват, въпреки че него го няма, въпреки че той е убит, в крайна сметка режимът да просъществува", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Деянов.

Тезата на прокурорите е, че слухът за терористите е съзнателно прокаран от Йон Илиеску и от неговите сподвижници, за да могат да убият Чаушеску и след това да легитимират своята власт за социализъм с човешко лице. 

Бившият президент на Румъния Йон Илиеску е на 89 години. Защитата му се стреми да проточи делото, за да не се стигне до изход, докато е жив той, допълни Стилиян Деянов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54