Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолончелистите на Софийската филхармония празнуват Годината на Бетовен

Петима виолончелисти от Софийската филхармония са намерили интригуващ начин да отбележат Годината на Бетовен, в която честваме 250 години от рождението на композитора: На 24 февруари те ще поднесат на публиката в камерната зала "България" неговите пет Сонати за хамерклавир ивиолончело, които най-често се изпълняват с пиано. На челистите Любомир Ников, Кристиана Михайлова, Август-Александър Павлов, Георги Георгиев и Славе Динев ще партнира Василий Илисавски, който е колекционер и притежава редкия инструмент от епохата - хамерклавир.

Първите две сонати, опус 5 на Бетовен, са написани през 1796 г. в Берлин, а хамерклавирът е обозначен като водещ инструмент. Въпреки това виолончелото надхвърля акомпаниращата си функция. В тях се открива влиянието на старите майстори по отношение на контрапункта и използването на полифонични модели, но също и стремежа да се преодолеят границите на старото и търсенето на нови похвати за изразяване на музикалната мисъл.

Соната №3 в Ла мажор е написана през 1808 г. и е най-популярна от всички. Тук вече виолончелото е солиращ инструмент и в много по-голяма степен е разгърнат техническият и тембровият му потенциал. Последните две сонати, опус 102, композирани през 1815 г., са част от късния творчески период на автора. В тях виолончелото и хамерклавирът имат равностойно място, като се допълват в провеждането и разработването на темите. Сонатата под №1 в този опус е наречена "Свободна" и в нея се забелязва все по-романтичната експресия, завладяваща Бетовен, чувствената лирика и нестихващия порив към свободата на духа.  

Петте сонати за хамерклавир и виолончело са част от развитието както на жанра като основна част от камерната музика, така и в утвърждаването на челото като инструмент с все по-важно място в музикалния свят.
Кристиана Михайлова, помощник-концертмайстор в състава на Националния ни филхармоничен оркестър, разказа още детайли за концерта в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31