Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатът Клара Добрев: Заспиващите в демокрация се будят в диктатура

Евродепутатът Клара Добрев
Снимка: twitter.com

"Заспиващите в демокрация се събуждат в диктатура", казва пред БНР родената в София Клара Добрев, сега евродепутат от Унгария от Прогресивния алианс на социалистите и демократите и от опозиционната Унгарска демократична коалиция. Добрев е заместник-председател на Европейския парламент.

"Много ми е тежко сега, понеже на първо място съм унгарка с български произход, но ми е много тежко да гледам моята страна как в последните 9-10 години, откакто Виктор Орбан и "Фидес" (Унгарски граждански съюз) са на власт, как ставаме все по-зле, по-зле, как се отдалечаваме от Европа. И гледам другите страни - България, Румъния, Словакия, как се доближават до Европа. Това е една от причините да стана политик", изтъква в предаването "Хоризонт до обед" Клара Добрев.

След кризата от 2008 -2009 година в много държави по света започна повишаване на Брутния вътрешен продукт, допълва евродепутатът.

"Унгарският растеж върви в същата посока и със същите цифри, както цяла Източна Европа. Няма да е винаги така. Както знаем, в международната икономика на света винаги има периоди на растеж и после има периоди на падане. Трябва да се подготвяме за тези неща. В Унгария никога в последните години нямаше толкова голяма разлика между най-богатите и най-бедните в страната. Просто цялата политика върви като че ли да реже страната на две части - на една много малка част, където са по-богатите и една огромна част, където са най-бедните хора".

Клара Добрев отправя критики, че през последните 10 години в Унгария не е имало инвестиции в болниците, в здравеопазването, в училищата, в университетите.

"Орбан направи една система, където само неговите думи се чуват. Има няколко места в Унгария, където няма начин да се чуе например моят глас или гласът на опозиционните политици. Не сме в телевизията. Почти всички печатни вестници, които отиват в провинцията, са в ръцете на "Фидес" или Орбан. Няма да видите статия, където да има интервю с мен или с другите опозиционни политици", коментира Клара Добрев.

Тя определя управлението в Унгария като диктатура. "И заспахме малко демократи и не сме си пазили демокрацията, така както трябва да се пази и каквато е урок за всички ни: че демокрацията е също като въздуха - в момента, когато изчезва, тогава много започва да ни липсва. И затова всеки ден трябва да погледнем, и всеки ден трябва да се борим никой да няма възможност да ни вземе правата, които са ни дадени в една демократична държава", отбелязва Клара Добрев.

Позицията на министрите, депутатите и президента са временни, напомня унгарският евродепутат.

"Когато душевно един политик не може да разбере, че неговата власт трябва да е временна, защото това е най-важното в демокрацията - че всички власти и всеки, който е на власт, е временно там, в момента, когато някой не може това да търпи душевно, тогава става диктатор. Това стана с Виктор Орбан.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33