Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени българисти в Полша с отворено писмо по казус с отнет имот на полонист у нас

Камен Рикев: Държавата трябва да спре беззаконието с имотните измами

Димитър Танев: Системата улеснява кражбата на самоличност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Учени българисти в Полша излязоха с отворено писмо към българските власти, медии и общество по казуса с неправомерно отнет имот на българския полонист и преподавател Антоанета Попова.

Случаят е още от 2010 година и широко огласен в личния блог на самата Антоанета Попова. Тя и брат й Кръстьо Попов са жертви на имотната мафия. С фалшив предварителен договор за продажба те като собственици са били лишени от наследствен имот. 

За началото на март е насрочено поредно заседание на Софийския градски съд. Очакванията са този предварителен договор да бъде обявен за фалшив. „Което няма да върне къщата й, а ще потъне в нова гора от казуси, параграфи, обжалвания и други трикове“, посочи в предаването "Хоризонт до обед" българистът д-р Камен Рикев, подписал отвореното писмо на учените.

На 16 май 2019 година къщата на Антоанета и Кръстьо Попови на ул. „Кръстьо Сарафов“ в столичния квартал "Лозенец" е била съборена. „Тази къща предшествениците на Антоанета Попова са закупили от Стоян Михайловски, автора на „Върви, народе възродени“, допълни Камен Рикев, който вижда в това казус, "надхвърлящ пределите на правораздавателната система".

Сега Антоанета и Кръстьо Попови живеят в малка квартира буквално на крачки от съборения им дом. „Защото са решили, доколкото им позволяват силите, да не престават със своята битка, която е вече битка символична, битка държавата и гражданите да установят, че с тях е извършено едно безумие.“

„Каквото и да отразяват българските медии, това няма никакво отношение към процеса на овладяване на частни имоти на хората от страна на трети лица, които ние в нашето отворено писмо определяме като „имотна мафия“, коментира Камен Рикев. Според него пораженията са трагични - както върху гражданското общество, така и най-вече върху самата личност на засегнатото лице.

Д-р Антоанета Попова е дългогодишен преподавател по полски език и стилистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Подготвила е няколко поколения български полонисти и слависти. Камен Рикев я определи като „изключително фин и хрисим човек“ и „великолепен преводач на полска литература“.

„Нейните преводи красят българското преводно наследство до днес. За щастие Антоанета Попова и до днес продължава да произвежда преводи на изключително високо равнище“, допълни той.

Причината полските българисти да застанат зад нея и случая с имотната измама е „очевидното беззаконие и гавра над човешкото елементарно достойнство“, посочи Рикев, който се чувства потресен и смята, че е дошъл момент, в който „почти всички средства, легални, в България за защита на невинния са изчерпани“.

„Жестът на полските българисти – една доста голяма и сплотена общност граждански научна област, е от една страна декларация на очевидното – че държавата трябва да си свърши работата“, подчерта Камен Рикев. 

В България, както и в голяма част от европейските страни, има възможност за подобна кражба на самоличност при документирането на права по отношение на недвижим имот, изтъкна пред „Хоризонт“ Димитър Танев, бивш председател на Нотариалната камара. Като една от причините той открои отворената система на Агенцията по вписванията и възможността всеки да има документ на всяко друго лице, без да има връзка с него.    

„Независимо дали се касае за къща в "Лозенец" или за гарсониерата на една пенсионерка в "Люлин" – това е откритата система до документите на собственост. Всеки може да има препис, незаверено копие от документа на всяко друго лице с данни за подписа, ЕГН, лична карта, адрес, банкови сметки – нещо, което го няма в Европейския съюз. Това е сериозен пропуск“, коментира Димитър Танев.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11