Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години библиотечно дело във Видин

Ателие за реставрация на книги ще съживява и опазва библиотечните фондове

Снимка: БГНЕС

През далечната 1869 година учениците на Костаки Търновски основават във Видин библиотека. Официално тя отваря врати през март 1870 година, когато се открива читалище "Цвят" във Видин. Преди 150 години библиотеката е разполагала с 174 книги, дарени от Главното руско консулство в Русе. В момента има повече от 290 хиляди книги и информационни единици.

"В своята 150- годишна история библиотеката преминава през много етапи. Приемник на библиотеката към читалището в града, тя бива читалищна, методическа, окръжна методическа, универсална, научна. От 2000 година тя е регионална библиотека и методически център за Северозападна България", разказа в предаването "Преди всички" директорът на регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова.

В библиотеката планират да изградят постоянно ателие за реставрация на книги.

"Използваме повода, за да се запознаем в детайли и ние с методите на консервация и реставрация, да ги представим и на нашите читатели. Поканили сме преподавател от Университета по библиотекознание и информационни технологии - инж. Искра Цветанска, която е и главен експерт по консервация и реставрация на книги и документи. Тя ще ни покаже методи на малка консервация и малка превантивна реставрация, която има за цел да избегне скъпоструващите същински реставрационни процеси", обясни Десислава Иванова.

Инж. Цветанска ще запознае читатели и служители в библиотеката с методи за опазване на книгите, така че да могат да ги четат и следващите поколения. 

"В хранилището за книги, които се предоставят на читатели, са голяма част от книгите, но и в обособените фондове - стари, редки и ценни издания на библиотеката. Голяма част от тези книги, станали основа за учредяването на библиотеката, се пазят и до днес в нашия фонд. Ателието, за което говорим, в известна степен би ни помогнало да запазим и тях", допълни Десислава Иванова.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28