Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франкофонските филми в програмата на "София филм фест 2020"

Предстои 24-тото издание на София Филм Фест, чието откриване на 12 март беше отложено, като датата ще бъде съобщена предварително. Тази година организаторите на фестивала, заедно с Френското посолство и Френския иниститут в България, предлагат един по- различен подход в подбора на франкофонските филми. Те са общо 16-сет от различни страни. Ирина Петреску- аташе по културните въпроси към Френския институт в България разказа в предаването "Евровобокс" за тези филми в програмата, които са създадени от жени-режисьори или свързани като тема с жените.

"Международният София филм фест е изключително важен Фестивал, с който работим съвместно вече 24 години и това лоялно партньорство ни позволи да изградим заедно специална секция под надслов „Франкофония 50“. И причината за това е съвсем проста - защото Международната организация на Франкофонията (МОФ) чества тази година 50-тия си рожден ден. Тази секция „Франкофония 50“ ще бъде съставена от селекция от 16 филма продуцирани в държави членки на Франкофонията, но също и държави партньори или наблюдатели на тази организация. Ще бъдат представени филми от Румъния, Белгия, Франция, Косово, Албания, Сърбия и други. Това са филми които имат общо послание, обединени около ценностите защитавани от МОФ : правата на човека, правото на образование, равнопоставеност между половете, демокрация, културно многообразие. Цялостната селекция илюстрира и популяризира тези ценности. Това са предимно политически филми, но по-голямата част са и комедии. Знам, че вие ще излъчите това предаване на 8 март и затова бих искала да ви представя преди всичко филми на жени режисьори, които ще бъдат показани в тази селекция. Филми от жени.

Филмът Папиша е копродукция между Франция-Белгия и Катар, а също и Алжир, на Муния Медур. Папиша е филм за образованието, равнопоставеността между половете и свободата. Трябва да се знае, че тази режисьорка съвсем наскоро получи Сезар за най-добър първи филм, наистина изключителна награда и награда за най-добра млада надежда за актрисата, която играе главната роля. Това е също филм, селектиран в секцията „Особен поглед“ на Фестивала в Кан. Жизнерадостен филм, пълен с чувство за хумор, който искрено препоръчвам. Свързан е с независимостта на жените, борбата за независимост на жените в Магреб.

Друг много интересен филм е Арабски блус - също първи филм на Манеле Лабиди, ко продукция между Тунис и Франция - много хумористичен. Това е темата за пътя, който тунизийци и други имигранти от северна Африка изминават след като са живели дълго време във Франция:  завръщането на представители от второто и третото поколение емигранти в държавата на произход, обратен път изключително интересен, което е блестящо показано в този филм.

Друг вълнуващ филм е Господ съществува, името й е Петруния, копродукция между Словения, Франция, Хърватия, Белгия на македонската режисьорка Теона Митевска. Това е един забележителен сюжет, изключително политически филм, пълен с чувство за хумор относно загадъчността и абсурда на патриархалните традиции. По-конкретно става дума за традиционното вадене на Кръста на Йордановден. По принцип състезанието се полага на мъжете, а този, който го хване пръв ще бъде щастлив през цялата година. В този филм, обаче, една жена на име Петруния първа хваща кръста и това създава комични ситуации, защото не е прието жена да хваща кръста и най-вече да й се полага цяла година щастие.

Друг интересен филм, е Адам, продуциран в Мароко от Мариям Тузани. Това е доста по-мрачен филм, отнасящ се до патриархалните нрави в Мароко, където елементарните права на жените не се спазват … Филм за жените, направен от жени, който показва задължението на младите жени, самотни майки да изоставят децата си при раждането. И така Адам, както е заглавието на филма, се нарича бебето на греха, което трябва да бъде изоставено, тъй като майка му не е имала правото да направи аборт, а да бъдеш самотна майка е обществено неприемливо. Този филм получи шест номинации на Фестивала в Кан и е бил избран да представлява Мароко на Оскарите за най-добър чуждестранен филм.

Това е в общи линии за жените режисьори - извън тази селекция има и други интересни филми, които са свързани с жените - Децата на Айседора например, копродукция между Франция и Корея, в който става дума за децата на Айседора Дънкан, знаменитата танцьорка - филм за болката на една майка, в случая изключително известна майка.

В същата тази селекция има филм изключително важен, но бих казала, че няма много общо с темата за жените, излизаме от тази тематика - това е Синоними, копродукция между Франция и Израел от Надав Лапид, който ви препоръчвам горещо и който получи златната мечка на на Берлинале през 2019 г..

За да се върнем на темата за жените, трябва да ви спомена и един късометражен филм, Motherland на Кристина Спасовска, млада българска режисьорка, която понастоящем живее и работи във Франция. Той се отнася до отношенията между майка и дъщеря, но и между Францияи България, ето защо ми се струва изключително обещаващ"

Цялото интервю и какви са музикалните предпочитания на г-жа Ирина Петреску чуйте в приложения аудио файл







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28