Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как медиите отразяват коронавируса

Проф. Толя Стоицова: Повтарянето на ненужни детайли всява паника

Прекалява се с огласяването на специализирана информация, казва преподавателят в НБУ

Проф. Толя Стоицова
Снимка: НБУ

Знаят ли медиите къде и кога да поставят границата, когато информират за пандемията от коронавирус?

Медиите са длъжни да дават информация и това се случва, но когато информацията се повтаря една и съща десетки пъти, тя не носи нищо ново, казва професорът по социална и медийна психология в Нов български университет Толя Стоицова.

"Когато започнаха случаите у нас, колко пъти се повтори за първите двама пациенти? А всъщност какво интересува хората? Интересуват ги не толко детайлите, а от новото. Ново е сега, че Дания затвори държавата си, както Италия. Ние сме мобилни, живеем в 21 век, хората имат близки там. Ново е да кажем, че Щатите също прекратяват полети и не искат да влизат европейци. Но детайлите, и то не нова информация - това само плаши хората.“

Прекалява се с оповестяването и огласяването на мерките срещу разпространението на заразата, смята проф. Стоицова.

„Аз не зная дали остана дете в България, което да не знае, че над 65 години са рисковата група, третата възраст, хората с хронични заболявания са рискова група, че трябва личната хигиена още повече да се повиши. За какво се повтарят тези мерки? Почват да плашат хората. Прочетох от един имунолог, специалист, че когато хората се уплашат и се притесняват за нещо, капацитетът на имунната система отслабва. Освен физиологията имаме психика и от нея всичко се командва. Когато настъпи паника, хората извършват нерационални дейности, защото съзнанието не може да контролира поведението.“

„Един забележителен народопсихолог - Иван Хаджийски, век преди нашето време казва, че българинът е като махало: като се засили от единия край – да кажем в нашия случай никаква информация, до другия край, където информацията е с такива подробности, които не са нужни на хората, а само предизвикват обратна реакция.“

Преекспонирането на детайли, които не вършат работа, може да пренавие пружината, категорична е проф. Толя Стоицова. „Един от кризисния щаб, мисля, че даже началникът му, видял белия дроб на починалата жена – изглеждал ужасно. Това защо ни го споделя? Ние какви сме – не сме медици. И каква нова информация това ни дава? Освен добрата информация, ще се пренавие малко пружината, ако продължат да се повтарят детайли, едни и същи, които вече са казани.“  

Информацията за импрегнирането на материалите и маските също не е информация за населението, защото няма да тръгнем по улиците със защитни облекла, посочи още психологът.

Не усещам чувство за солидарност, допълни Стоицова. Според нея няма достатъчно отговорност от страна на хората. „Като не ти е добре – отиват на работа въпреки всичко. Безотговорността е, че не пазиш другите, а така се пренасят всички тия вируси.“

Добрата страна на ситуацията преподавателят вижда в това, че дори и в много тежки времена българинът запазва чувството си за хумор, а в сегашната ситуация той е черен хумор.

Какво казват хората - как да се предпазим от коронавируса: не си пускайте радиото и телевизията.“

Социалните мрежи „дублират“ традиционните медии и същото пренавиване се получава и при тях, споделя наблюденията си проф. Стоицова. „Както хората вече не искат да чуват по радиото едно и също нещо или да гледат по телевизията едни и същи детайли, така е и в социалните мрежи. Това е още един силен довод, че се прекалява, че минаваме границата на баланса.“

Разпространяването на фалшивите новини в тази ситуация вече е не само неморално, но и криминално, подчерта Толя Стоицова. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40