Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глаук Конюфца: Президентът и правителството на Косово имат сериозни разминавания за преговорите със Сърбия

Глаук Конюфца
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Лъжец, манипулатор, страхливец, саботьор, враг на Клинтън, Буш, Обама, Байдън, Тръмп и Америка" - това са само част от квалификациите, които президентът на Косово Хашим Тачи направи по адрес на новия премиер Албин Курти. Написа ги в профила си във Фейсбук. През последните месеци Косово показва дълбок вътрешен конфликт - кой е начело на преговорите със Сърбия, кой е по-предвидимия партньор за международната общност - президент или правителство.

На международната сцена също се вижда разместване на пластовете. До сега диалогът между Белград и Прищина се водеше с посредничеството на Брюксел. Напоследък, обаче, САЩ и специалният пратеник на Доналд Тръмп за Сърбия и Косово Ричард Гренел стават все по-активни. С посредничеството на Вашингтон Тачи и Вучич подписаха писма с намерения за изграждане на железопътна връзка между Белград и Прищина, а решението на правителството на Курти за частична отмяна на 100-процентовите мита за сръбски стоки беше остро критикувано зад океана.

Новото правителство на Албин Курти в Косово дава срок до 15 юни на Белград да покаже воля за нормализиране на отношенията, в противен случай ще последва реципрочни мерки.

Кои са различията между президент и правителство в Прищина и възможно ли е решение между Косово и Сърбия, ако Брюксел и Вашингтон не работят заедно

Министърът на външните работи на Косово Глаук Конюфца даде специално интервю за БНР и предаването „Събота 150“. Тоня Димитрова разговаря с него в Скопие в рамките на срещата на Берлинския процес.

Министър Конюфца, казвате, че липсва консенсус както на вътрешнополитическата сцена в Косово, така и на международната. Нека започнем с Косово. Кои са основните разногласия между президента Хашим Тачи и правителството на премиера Албин Курти?

 - Имаме някои различия, защото през лятото на 2018-а нашият президент измисли някакъв вид проект, негов собствен проект, да направи промяна в посоката на предишните усилия за намиране на решение на въпроса със Сърбия. Той измисли нова идея, която е като кратък път към решението и предвижда размяна на територии. Нашето основно опасение е, че тази идея е просто да дадем северната част на страната на Сърбия и в замяна Белград да признае Косово и да получим място в ООН. Това създаде много трудности в моята страна. Опозицията се организира, имаше големи протести срещу тази идея. Премиерът Курти, който спечели изборите на 6 октомври, беше ясно против идеята за промяна на границите на Балканите.

Каква е идеята на министър-председателя?

Идеята на нашия премиер е да подобри отношенията със Сърбия, да отмени митата за сръбски стоки в три стъпки и да види как Сърбия се отнася към Косово. Докато от Белград не махнат техните търговски бариери, които не включват мита, но включват непризнаване на сертификатите на нашите стоки, на фитосанитарните и ветеринарните ни сертификати - няма да можем да правим търговия със Сърбия. Искаме равнопоставеност и партньорство в икономиката, в търговията, във всичко. Сърбите поставят тези ограничения, но ние можем да им дадем няколко месеца за размисъл и ако продължават да се борят срещу независимостта на Косово, да водят кампания срещу признаването ни - да ходят да убеждават държави, които са ни признали да си променят решението... Ако това продължава ще трябва да приложим принципа на реципрочността.

Очаквате ли скоро знак за добра воля от страна на Сърбия предвид, че там ще се провеждат избори на 26 април?

- О не, очаквам точно обратното заради изборите. Г-н Вучич иска да е по-агресивен по отношение на Косово. Той смята, че ако поставя по-високи условия, изборните му дивиденти също ще се увеличат. Трябва да изчакаме тези избори да минат, резултатът от тях е ясен за всички. Проучванията сочат, че г-н Вучич ще спечели. След това при друга атмосфера и когато всичко се успокои ще трябва да се срещнем отново и да продължим преговорите, за да постигнем окончателно историческо споразумение със Сърбия.

Съединените щати поеха водещата роля в посредничеството за решаване на проблема между Косово и Сърбия, къде остава Европейският съюз?

- Косово винаги ще приветства активната роля на Съединените щати, защото имаме специална връзка. Те помогнаха много и по някакъв начин спонсорираха нашата независимост. Когато и да чуем, че Съединените щати се намесват и стават по-активни, никога няма да се оплакваме. Не може да има решение, ако ще избираме между Съединените щати и Брюксел. Няма нужда да избираме, трябва да ги съберем заедно… Нашият президент смята, че трябва да направим избор - или сме с Брюксел, или сме с Вашингтон. Това е грешен подход, това вреди на самата кауза. Ние имаме по-различен подход - подход за съвместимост между Брюксел и Вашингтон - да ги съберем заедно по косовския въпрос. Те имат техните стратегии и планове, ние нямаме думата за това, но като засегната държава, за нас е важно те да са на една вълна, да имат координирана стратегия и така да решим този спор със Сърбия.

Брюксел изпраща за специален пратеник Мирослав Лайчак - човек, който идва от държава, която не признава независимостта на Косово - Словакия. Какъв сигнал е това за Прищина?

-Ние казахме, че не е много добре, че Лайчак идва от държава, която не е признала нашата независимост, но получихме уверения, че когато един човек е назначен с външнополитическа задача от Европейския съюз, той не би се държал като външен министър на държавата, от която идва, а ще представлява общата външна политика на Европейския съюз. Но нашият президент оказва съпротива срещу Лайчак. Виждате ли, дори за назначаването на европейски специален пратеник нямаме консенсус. Нашият президент се обяви открито срещу него, а след острите думи за Лайчак, не знам как ще се срещаме с него. Така се говори само за хора, които не искаш да срещаш.

Какви са отношенията на вашата партия, на вашето правителство със Съединените щати? Получихте остри критики за частичната отмяна на митата за Сърбия. Работите ли добре с Вашингтон?

Да, имаме много добро сътрудничество. Но тази идея на г-н Гренел е да се намери кратък път за решение - трябва да премахнете митата и то веднага. Ние казахме, че няма да стане така, а ще стане постепенно, в три стъпки. Първо - падат митата за суровините; втората стъпка - премахваме всички мита; и после чакаме 15 юни. Ако дотогава видим, че Сърбия продължава със същото поведение, ще приложим реципрочни мерки. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Пленкович

ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила има шанс за кабинет

Според най-новите данни на Държавната избирателна комисия в Хърватия управляващата дясноцентристка Хърватска демократична общност печели 61 мандата в 151-местния парламент на проведените вчера избори. Това означава, че тя няма да може да управлява самостоятелно и ще трябва да води преговори с други партии, успели да влязат в хърватския Сабор...

публикувано на 18.04.24 в 23:05
Милорад Додик

Босненски сърби протестираха срещу проекторезолюция за геноцида в Сребреница

Десетки хиляди босненски сърби се отзоваха днес на призива на лидера си - президента на Република Сръбска - Милорад Додик да протестират срещу проект на резолюция на Общото събрание на ООН, с която от идната година 11 юли може да бъде обявен за международен ден за възпоменание на геноцида в Сребреница. По време на войната в Босна през първата..

публикувано на 18.04.24 в 23:00
Избори в РСМ

Започна кампанията за парламентарните избори в Северна Македония

В Република Северна Македония днес официално започна кампанията за парламентарните избори на 8 май.  БТА предава от Скопие, че на стената на коритото на река Вардар в центъра на града с големи червени букви на бял фон е изписано "Българите в конституцията е предателство”. Агенцията отбелязва, че това е прессъобщение от партията "Левица",..

публикувано на 18.04.24 в 22:57
Иранският първи дипломат Хосейн Амир Абдолахиан.

Иранският външен министър: Ще накараме Израел да съжалява, ако ни нападне

Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан се зарече днес пред Съвета за сигурност на ООН, че страната му ще "накара Израел да съжалява" за всяко нападение срещу нея, предаде БТА като се позова на Франс прес. "Действията за самозащита и контрамерките на Иран са приключили, така че израелският терористичен режим трябва да прекрати всякаква..

публикувано на 18.04.24 в 22:47

До края на април ще е готова методиката, гарантираща сигурността на машинния вот

До края на април ще е готова методиката, която ще гарантира, че машините за гласуване ще отговорят на условията. Въпросът е бил обсъден на работна среща в Министерството на електронното управление.  Работна група от министерството, от Института по стандартизация и на Института по метрология ще изготвят актуализацията на методиката.  След това тя..

публикувано на 18.04.24 в 22:17

Шест грузински партии призоваха за протести срещу законопроекта за "чуждестранните агенти"

Шест грузински опозиционни партии призоваха за масови протести срещу правителствения законопроект за "чуждестранните агенти", който вече стана причина за многохилядни протести в столицата Тбилиси. Според опозицията, спорният законопроект цели да блокира пътя на южнокавказката страна към Европейския съюз и НАТО.  Грузия прие на първо четене..

публикувано на 18.04.24 в 22:00

Нов музеен обект край с. Шуменци разказва за Тутраканската епопея

Нов музеен обект отвори врати днес край тутраканското село Шуменци, където през 1916 година се е провела една от най-големите битки, дала началото на освобождението на цяла Южна Добруджа, битката за Тутраканската крепост. Той е на стойност близо 8 милиона лева. Нови технологии пресъздават битката при Тутракан Лентата на иновативния музей,..

публикувано на 18.04.24 в 20:15