Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маските намаляват инфекциозната доза на вируса

Д-р Георги Желев: Мобилните телефони са критични повърхности, които подценяваме

Не чистете с хлорсъдържащи препарати у дома, съветва специалистът

Снимка: pixabay.com

Има значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим. Властите са запознати със спецификите на дезинфекция, но масовият потребител допуска опасни и сериозни грешки при извършването на дезинфекция в домашни условия. Тезата е на д-р Георги Желев, преподавател в Тракийския университет в секция „Епидемиология, инфекциозни болести и превантивна медицина”. Той определя мерките срещу коронавируса като адекватнии и навременни, защото са изпреварили пика на заболяването.

Коронавирусът е слабо устойчив, но е много важно е какво и с какъв препарат се дезинфекцира, подчерта специалистът.

Д-р Желев обърна внимание върху хлорсъдържащите препарати и напомни, че хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток.

Отваря се жива рана в белия дроб, той става по-податлив към заразяване и ако настъпи такова заболяване, то ще протече много тежко, предупреди преподавателят. Той призова хората да не използват препарати, съдържащи хлор, в затворени помещения, защото водят до обратен ефект и имуносупресия.

Вирусът го няма по пода, излъчителството е с издишания въздух,  както и с капчиците при кашляне и кихане, изтъкна той.

Най-рискови са контактните повърхности от първи ред – дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове.

Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди, допълни д-р Георги Желев.

Ако се ползва друг дезинфектант, след него трябва да се избърше, ако върху почистените повърхности поставяме храни, съветва Желев.

В общите столови хорат си мият ръцете, а сядайки, веднага вадят телефоните си, а мобилните телефони са критични повърхности, подчерта преподавателят от Тракийския университет.

Колко често трябва да се почистват повърхностите? Няма еднозначен отговор, няма шаблон. Всичко зависи интензитета на използване на тези повърхности. По-важно е човек да измива ръцете си, преди да се храни или да запали цигара, каза още д-р Георги Желев.

Относно маските специалистът поясни, че в социалните мрежи се тиражират много заблуди.

Маската не гарантира 100 процента спиране на вируса, но намалява поетата инфекциозна доза, а това намалява риска от настъпването на заболяване и оказва влияние ивърху развоя на заболяването, подчерта д-р Желев, като се позова на стандарта на епидемиолозите за минимална инфектираща доза.

Ако приемем висока инфекциозна доза, заболяването ще протече по-бързо и по-тежко, с по-неблагоприятни последици, поясни той.

Хората масово разтриват дезинфектанта по дланите си, но оставят необработени мъртви зони – кожни гънки, върхове на пръстите и поднокътни пространства. Дезинфектантът трябва да достигне до цялата повърхност на ръката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52