Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата с увреждания остават без рехабилитация заради извънредните мерки

Център за социална рехабилитация и интеграция
Снимка: veliko-tarnovo.bg

Ограниченията, които извънредното положение налага, поставят в извънредно положение и родителите на деца с увреждания. Причината – ограничителните мерки засягат и рехабилитацията на децата им, която за някои е ежедневна. В центровете са въвели драконовски мерки за дезинфекция и отчитат намаляване на посещенията. Болници пък известяват родителите, че преустановяват клиничните пътеки за физикална рехабилитация и физиотерапия.

Детето на Николета е с детска церебрална парализа. Николета и съпругът и могат да си позволят в настоящата ситуация да работят от вкъщи. „Макар че е дете и не е толкова застрашен, ние се страхуваме за неговото здраве”, споделя майката.

„Но от друга страна пък прекъсваме рехабилитацията, която е наистина много важна. А тя трябва да е непрестанна и непрекъсната. Сега нямаме яснота колко време ще се наложи да го оставим вкъщи и как това ще се отрази всъщност на здравето. Поне три-четири на ден – гимнастика, има логопед, има психолог, има ерготерапия. За момента сме преустановили тези терапии.”

Николета е сигурна, че липсата на рехабилитация ще има последствия.

„Защото при тях си е важна системната рехабилитация, обслужването, работата с терапевти. И това си е доживотно и ежедневно. Ако става въпрос за седмица-две, да, може да се прекъсне, но при тази неясна обстановка става затруднена ситуацията. Много е трудно вкъщи да се рехабилитира такова дете, дори да има рехабилитатор, който дойде в къщи, да му платиш посещението в къщи. Не всеки има нужните неща, които са необходими за рехабилитация на такова дете. Все пак това са уреди…”, разказва още Николета.

Директорът на Специализирана болница за рехабилитация на ДЦП "Света София" доц. Иван Чавдаров казва, че въведеното извънредно положение го поставя в деликатна ситуация. И през маската обяснява, че работят съгласно инструкциите на оперативния щаб.

„Има разпореждане на Столична каса във връзка със заповед на Националната каса - лечебни заведения за болнична медицинска помощ, изпълняващи клинични пътеки в областта на физикалната медицина да преустановят плановият прием на пациенти. Аз съм изпратил писмо, с което питам заместник-министър Бойко Пенков, шефа на НЗОК и шефа на Столичната каса, както и копие до собствениците, което е Столична община, понеже болницата работи със специфичен ограничен контингент и прави ранна диагностика и комплексна рехабилитация, дали е взето предвид това и предназначение, когато е пусната съответната заповед”, обясни Чавдаров пред БНР и увери, че поне до края на тази седмица ще се работи.

Пациентите се редуцираха доста. От 100 легла, в момента има около 30 деца. Това е по преценка на родител, не може да накарам никой да дойде на сила. И питам дали да затворя плътно или да продължавам да работя, понеже обслужвам специфичен контингент. В момента сме в извънредно положение. Аз не мога да смятам нищо. Смятат началниците. Каквото ми кажат, това правя, защото ако не затворя, аз влизам в затвора”, посочи д-р Чавдаров.

„Нали знаете, че всички лекари сме военни от запаса. Болницата съм казал - работя с дежурния екип в момента, голяма част от персонала съм го пуснал, защото няма натовареност. Не мога да им плащам заплати. Така че работя според ситуацията. Каквото ми каже щабът. От другите градове не знам каква е ситуацията и всяко едно транспортиране на дете е свързано с риск, така че засега сме спрели приема. И това също сме го обявили”, подчерта специалистът.

Работим в извънредна ситуация. Страх ме е да персонала, страх ме е за себе си, страх ме е за семейството. Но работим, защото искаме да си обслужваме пациентите. Ако министерството каже „Затваряйте докрай“ – затваряме, щрак – край.”

Николета, чийто син е с церебрална парализа, споделя своите впечатления, че болниците и центровете за деца с увреждания спазват правилата за хигиена.

„Те разполагат и с бактерицидни лампи. В последната седмица виждах, че се пускат. Все пак е болнично заведение и се спазват необходимите предписания. Така че мисля, че там децата са малко по-защитени. А и специалистите са с опит.”

Затова се надява „хората, които имат отношение по въпроса, да помислят дали реално как да продължат децата рехабилитацията, защото за тях е важна и едно такова дългосрочно спиране ще има доста негативен отенък в цялата работа”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46