Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАТФИЗ с обновени ателиета и учебен куклен театър

Снимка: НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“

Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ открива днес обновена част от сградата си. Това са помещенията на столичната улица "Стефан Караджа", в които се намират ателиетата и учебния куклен театър. Именно там се провеждат занятията на Факултета по екранни изкуства, както и на студентите, които се обучават в специалностите куклен театър, фотография и операторско майсторство. Откриването на обекта ще бъде проведено онлайн.

"Ние всъщност откриваме три абсолютно обновени етажа и един четвърти, който е частично обновен. Като се надяваме, че в рамките на следващата година ще успеем да завършим и остатъка от тази сграда. Това, което в основни линии е най-интересното е, че аулата е напълно модернизирана", обясни в предаването "Хоризонт до обед" проф. Станислав Семерджиев, ректор на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.

Аулата разполага с мултимедийни възможности, прожекционни възможности. Столовете са обновени, увеличен е броят на местата.

"Същото е и с учебния куклен театър. Там пък, не само сцената и сценичната механизация са обновени, нови елементи към кукления театър са добавени, ателиета нови са изградени и бих казал, че като се отпуши най-сетне коравирусът, ние с удоволствие ще приемем малките зрители, пък и техните баби, дядовци, родители", допълни ректорът. 

Направена е съвсем нова компютърна зала за работата на студентите по филмов и телевизионен монтаж. В момента всички лекции се предават онлайн - не само теоретичните уроци, но и практическите занятия по сценична реч, по музика, по пантомима, по клоунада

Проф. Станислав Семерджиев е ректор на НАТФИЗ четвърти мандат. "В интерес на истината точно толкова сериозно изпитание поне в моя мандат не е имало, защото дори окупационната стачка при нас беше малко символична. Беше затворена аулата, но аз лично провеждах лекциите пред аулата, на стълбите и студентите седяха по стълбите, носеха си възглавници и така преминаха месец и половина- два или колкото там беше, не си спомням", коментира проф. Станислав Семерджиев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25