Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Захариев: Дистанционното обучение откроява неравенствата в достъпа до образование

След епидемията опитът може да се използва за приобщаващо образование

Боян Захариев
Снимка: БГНЕС

Дистанционното обучение измести акцента от оценяването към това какво може да се научи от децата за един ден. Така смята Боян Захариев, експерт в Институт "Отворено общество".

"Опитът от дистанционното обучение след епидемията ще може да се прилага за по-приобщаващо образование, за деца от уязвимите групи, за деца, които са болни, за деца, които по една или друга причина имат затруднения да използват или да участват в присъствени занятия", коментира Захариев в предаването „Хоризонт до обед“. 

Боян Захариев изрази предположение, че Министерството на образованието ще инвестира в подпомагане на децата, които нямат достъп до технологии за дистанционно обучение, ако продължи по-дълго разпространението на заразата с коронавирус. 

"И това в обичайни времена нямаше да бъде забелязано, а сега ще стане много видимо. И това е хубаво, защото епидемията изкарва на повърхността проблеми, неравенства, които преди не сме забелязвали. Аз намирам това също за позитивен ефект", заяви Захариев.

Новият опит, усилието да се общува по друг начин провокира интереса на някои ученици, които преди това не са били заинтересовани да се включат в обучението при стандартните методи на преподаване.

"А сега изведнъж любопитството се събужда и те някак си се интегрират в някаква степен в обучението", изтъкна експертът. 

Най-голямото изкуство не е да се създават нови ресурси, а педагогът, учителят да направи карта, с която да помогне на учениците да намират полезни неща в интернет.

"Ето това трябва да се развие сега и допълнително - иновации, които ги имаше в отделни училища и преди, например т.нар. обърната класна стая, където именно неинтерактивните части са изнесени вкъщи  - децата гледат видео, четат сами, подготвят се“, подчерта Боян Захариев. 

Друга иновация, която може да се въведе, е преструктуриране на самите часове, които са донякъде остаряла форма, но все още я има навсякъде по света, смята той.

"Например т.нар. проектно базирано обучение е една възможност - дават се на децата комплект от задачи, които се изпълняват по-дълго време, в продължение на дни. Те се обсъждат междувременно и ползвайки проекта, идеята, по която те работят,  се научават различни неща."

Боян Захариев очерта и ролята на играта при обучението.

"Ние обичайно подценяваме нейната роля в ученето, но тя е огромна, нищо че не се вижда във формалния учебен процес. Тя е просто гигантска, може дори да е по-голяма от това, което се научава по време на формалното учене."

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Антоанета Баева: Кризата даде тласък на електронното обучение

„Ако има въобще положителна страна на тази криза, тя е в областта на образованието. Кризата даде невероятен тласък на развитието на електронното обучение. Тласък, който в една стандартна ситуация едва ли щеше да се случи в такъв мащаб .” Този..

публикувано на 25.03.20 в 11:48
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? "..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се..

публикувано на 20.03.24 в 14:33