Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изолацията може да забави развитието на децата със специални потребности

Залата за групови занимания е превърната в шивашко ателие
Снимка: Здравка Маслянкова

След въвеждането на извънредното положение всички центове за социални услуги затвориха и преминаха в режим на дистанционна връзка с потребителите, които обслужват. 

Социалните работници, медиаторите и специалните педагози от общностния център „Царевград“ за подкрепа на децата с увреждания и техните семейства в община Велико Търново са притеснени за развитието на децата, които не могат да приемат и предупреждават, че изолацията, в която са поставени децата със специални потребности, може да доведе до изоставане в развитието им.

В обичайна обстановка Общностният център за подкрепа на деца и родители „Царевград“ във Велико Търново работи с 65 семейства. Провеждат се индивидуални и групови терапии и занимания, които заради извънредното положение вече се налага да се правят дистанционно. Сега индивидуалните консултации стават по телефона и електронната поща.

Маринела Андреева„Всички родители споделят, че на тях също им е много трудно и много неприятно това, че те не идват в нашия център, не се срещат с нашите специалисти, тъй като за много от децата срещите с нас са особено важни. Имаме деца, които идват на ежеседмични срещи с логопед, със специален педагог, които подпомагат тяхното развитие. Родителите търсят психологическа подкрепа“, обяснява  ръководителят на общностния център „Царевград“ Маринела Андреева.

Експертите разчитат на отговорността на родителите да продължат заниманията с децата си и да изпълняват възложените упражнения и задачи. Семействата, с които работят експертите от центъра, са многодетни семейства, семейства, изпаднали в различни затруднения, както и семейства с деца с различни увреждания.

„Трудностите определено са в липсата на жив контакт и това да можем да видим реално какво се случва в домовете на нашите потребители. Всички споделят за финансовите проблеми, които срещат. За момента се справят с образователните нужди на децата, оправят се с чисто битовите си дейности, реорганизирането на ежедневието, но наистина всички споделят, че се притесняват във връзка с икономическото състояние на страната и как биха се справили занапред финансово, тъй като вече усещат, че нещо се случва“, допълва Десислава Стефанова, социален работник в услугата за формиране и развитие на родителски умения.

Особено е трудно на родителите с деца в градините, където няма онлайн обучение, най-затруднени са многодетните семейства, споделя медиаторът към общностния център Йоана Николова.

„На родителите им е трудно да се справят с тях, особено тези, които имат по две-три деца. Не смогват, по-трудно им е да наваксват материала им, защото децата им имат възрастова граница. Колкото можем, дори във Фейсбук страницата ние предоставяме някакви материали. За разнообразие качваме как да си правят материали, просто да се развеселят“.

Докато чака края на извънредното положение, екипът на „Царевград“ е превърнал залата за групова терапия в шивашко ателие, където се шият предпазни маски.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40