Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията и водните ресурси

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В дни на пандемия, когато личната хигиена е изключително важна и дори може да бъде животоспасяваща, учени и природозащитници припомнят, че над 2 милиарда души по света живеят в страни, застрашени от водна криза. Ограниченият достъп до чиста вода крие здравни рискове и се превръща в трагедия за много общности. 

Водата е ценен, но ограничен ресурс. Причините за това са нарастването на световното население и увеличаващото се потребление, наред с климатичните промени. Докато 71% от световната повърхност е покрита с вода, едва около 0,5% от това количество задоволява питейни нужди

Сунита Нарейн, директор на Центъра за наука и околна среда със седалище в Ню Делхи: 

"Днес мръсната вода е най-големият убиец на бебета по света. Липсата на питейна вода причинява здравословни проблеми и става причина за разпространяването на зараза". 

Около 2,4 милиона деца в Сомалия нямат достъп до чиста питейна вода. Последиците за тях са – холера, детски паралич, коремен тиф и хепатит А.

Прогнозните данни сочат, че до 2040 година всяко четвърто дете в света, или около 600 милиона, се очаква да живее в условията на водна криза.

Неглижирането на проблема може да предизвика глобална водна криза в следващите десетилетия, предупреждава Меглена Антонова от "Грийнпийс България".

"Увеличава се консумацията от наша страна, но ресурсът не е възобновяем... Регионите с висок риск са на всеки континент".

Австралия е най-сухият обитаван континент на света. Проблемът с ограничените водни ресурси ни отвежда мисловно и до слънчева Африка – Нигерия, Южен Судан и Йемен са само част от държавите, в които водата се е превърнала в привилегия. 

Достъпът до чиста вода се превръща в най-важната превантивна мярка срещу пандемията, заявява Нарейн:

"Знаем, че за да се предпазим от коронавируса, трябва да мием ръцете си в продължение минимум на 20 секунди, а така изразходваме около 2 литра вода. Това означава, че човек се нуждае от 20 литра вода на ден само за да измие ръцете си. Ето защо е необходимо да бъдем мъдри, когато изразходваме водните ресурси... Коронавирусът е пандемия, но и глобално предизвикателство, което ни учи, че светът е взаимосвързан и наш ангажимент е да осигурим вода за всички". 

Същото мнение споделя и генералният секретар на Световната метеорологична организация Петри Тaалас, който алармира, че светът изостава при постигането на една от глобалните цели за устойчиво развитие, а именно осигуряването на чиста вода и канализация. 

"3 милиарда души по света нямат елементарни условия за поддържане на лична хигиена. Това е недопустимо в 21 век". 

снимка: ЕПА/БГНЕС

Как стои въпросът на Стария континент и по конкретно у нас. 

Водното богатство на България не е голямо. По водни ресурси на човек от населението тя се нарежда на едно от последните места в Европа. Бедни на водни запаси са още Албания, Прибалтийските страни и Белгия. Меглена Антонова:

"Имаме вода, но трябва да се пази. Голяма част от територията е с риск от недостиг на вода". 

Проблемът вече се усети в Перник, където водният режим за гражданите, макар и облекчен, продължава. Водните ресурси у нас не само са ограничени, но и неравномерно разпределени по територията на страната. По-значителни са в Южна България и в планинските територии. Проблем с осигуряване на необходимите водни ресурси поради ограничени водоизточници у нас имат приблизително 500 населени места предимно в областите: Враца, Габрово, Перник и Монтана.

На този фон енергийната индустрия, която разчита на изкопаеми горива, използва огромни количества за производството на гориво и енергия. 

Оказва се, че за всеки добит тон въглища се похабяват между 1 и 2,5 куб. метра подземни води. Въглищните мини също могат да причинят дълготрайни щети на реки и подпочвени водоеми и от тях да продължават да изтичат киселини, дори и след затварянето им, алармират еколозите, които възобновяват диалога за необходимостта от енергийния преход. 

В сравнение с изкопаемите горива фотоволтаичните системи и енергията, генерирана от вятър, имат незначителен воден отпечатък. 

Природозащитниците от "Грийнпийс България" призовават водните ресурси да не бъдат изчерпвани заради икономически цели и призовават за създаването на план за преход и излизане от въглищната зависимост. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: ЕПА/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Казанджиев

Христо Казанджиев: Отложената либерализация лишава енергетиката да е в пазарни условия

Държавата прави предложения, които са неприемливи, най-вече за работещите в "Мини Марица - изток". Тези предложения не са градивни на този етап в развитие на енергетиката в България.  Това заяви в интервю пред БНР Христо Казанджиев, експерт в енергетиката. "Протестите са организирани в момента, в който се стремим да отложим за..

публикувано на 25.04.24 в 13:43

За безопасен Великден: Онлайн само в регистриран магазин, печат за агнешкото, номер на яйцата

Онлайн пазаруването на козунаци за Великден крие рискове затова е добре потребителите първо да проверят дали съответният електронен хранителен магазин има регистрация в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това съветва Бистра Иванова, експерт в областната дирекция в София. Екип от инспектори направиха случайна проверка на..

публикувано на 25.04.24 в 13:35

Мъж от Русе е задържан за преправяне на пневматични оръжия

44-годишен мъж от Русе е задържан за преправяне на пневматични оръжия без разрешително за това. Той е заловен при акция на ГДБОП, която се провежда в различни градове на страната. При предприетото разследване е установено, че от началото на януари миналата година мъжът се е занимавал с преправяне на пневматични оръжия, като подобрявал..

публикувано на 25.04.24 в 13:31
Служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов

Стокообменът между България и Украйна е достигнал 3 млрд. долара

Украинският първи заместник министър-председател Юлия Свириденко благодари на България за подкрепата за Киев и покани българския бизнес за инвестиции в страната ѝ. Това стана чрез онлайн обръщение по време на Българо-украински бизнес форум у нас.  В приветствие, изпратено от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев, беше..

публикувано на 25.04.24 в 13:24
Иван Таков

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

Иван Таков остава председател на групата на Местна коалиция "БСП за България" в Столичния общински съвет. Това решение е взето единодушно тази сутрин на заседание на групата на Местната коалиция, на което не присъстваха Диана Тонова и Иван Виделов. БСП в София с ново ръководство Групата на местна коалиция "БСП за България" отхвърли..

публикувано на 25.04.24 в 13:23
Благовест Георгиев

ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от СОС

Общинският съветник Благовест Георгиев, който предизвика леко пътно транспортно произшествие в София, от което избяга, да се оттегли от Столичния общински съвет. За това призоваха колегите му от ПП-ДБ-Спаси София - групата, от която беше част и той.  СОС решава: Да бъде ли отстранен съветникът Благовест Георгиев? Групата на ГЕРБ-СДС в..

публикувано на 25.04.24 в 13:04

Да замълчиш, за да бъдеш чут... Росен Желязков вече не е председател на НС

Парламентът освободи предсрочно председателя на Народното събрание Росен Желязков.  Решението беше подкрепено от 129 народни представители от "Продължаваме промяната" - "Демократична България", " БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ", "против" гласуваха 103 от ГЕРБ-СДС и ДПС.  Проектът на решение беше внесен и подписан вчера от..

публикувано на 25.04.24 в 12:55