Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психотерапевтът Елена Мустакова: Сега става ясно колко сме свързани

Да преосмислим отношението си към другите и света ще ни помогне в условия на изолация

Снимка: pixabay.com

Времената са особени, защото ни карат да се замисляме. Всъщност не само психотерапевтите, а всеки един от нас има възможност да придружава другите в този процес.

„Колкото повече в момента го правим, толкова по-малко тревожност ще има за всички нас, защото изолацията е за всички в момента", каза в предаването "Графити по въздуха" професор Елена Мустакова, психотерапевт.

Започваме да усещаме по-ясно от всеки друг път колко много имаме нужда един от друг, колко много зависим един от друг и то не само от близките и приятелите си, а всъщност зависим от цялото останало човечество. Колкото повече се прекъсват връзките за доставки, всички вериги, за които досега не сме се замисляли, толкова повече усещаме как животът във всеки един край на планетата зависи от синхрона и сътрудничеството във всички останали нейни части, смята психотерапевтът.

"И в момента, когато тези неща се прекъсват отвсякъде, става все по-ясно колко леко сме възприемали неща, които заслужават да бъдат по-дълбоко ценени", допълни Елена Мустакова.

Всеки от нас участва в укрепването и задълбочаването на тези връзки или в тяхното прекъсване.

"Не само тези, които имат политическата власт да строят стени, но всеки един от нас с отношението си към другите хора изгражда стени или сваля стени", изтъкна психотерапевтът.

Ние имаме потребност да намираме смисъл. При физическа изолация, в момент, в който много хора загубват доходите си, работата си, сигурността си, здравето си, единственият спасителен път, който ни подкрепя, е намирането на дълбокия смисъл, каза проф. Мустакова.

Необходимо е да се създадат програми за нова заетост на хората, програми, които създават нови стратегии, за да не остане човек, който да не може да нахрани семейството си, отбеляза още тя.

"Това са неща, които сега много бързо се налага да бъдат осмислени - че не може всеки сам за себе си, защото тези хора, когато загубят доходите си, когато не могат да нахранят семействата си, това ще доведе до още по-дълбока социална нестабилност и всички зависим от тава. Всички зависим от грижата за всички. Това сега става все по-ясно”, подчерта психотерапевтът.

Необходимо е да се разпределят ресурсите по по-справедлив начин. Има процес на радикално пробуждане, изтъкна Елена Мустакова пред "Хоризонт".

„Тук става въпрос за това накъде насочваме погледа си. Ако насочваме погледа си към миналото - така е и в психологията, човек се обезкуражава, защото паметта човешка е такава, че най-много се фокусираме върху това, което е негатив. Това се запомня. Но когато освободим съзнанието си от прекалено "дъвчене" на миналото и с успокоено, утихнало съзнание се вгледаме навътре, тогава осмисляме и виждаме, и усещаме много по-широки и дълбоки хоризонти".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17