Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На първа линия - разказ на една лекарка от "Спешна помощ"

Снимка: Ани Петрова, БНР

Лекарите, които първи посрещат болните със симптоми на Covid-19, са екипите на Спешна помощ. В столичната спешна служба вече няма екип, който да не се е сблъсквал с болестта. Медиците разказват, че най-важно в тази ситуация е спокойствието, защото срещу себе си виждат силно притеснени и объркани хора. 

Доктор Кристина Манчева от "Спешна помощ" сподели в предаването "Нещо повече", че смяната ѝ започна със специалната екипировка и с подготовката да успокоява силно притеснените хора, с които се среща:

"Когато знаем, че се касае за такъв случай, предварително много внимателно се подготвяме и отиваме на адреса. Хората са с различни оплаквания, но това, което ние виждаме, е паниката, притеснението и ужасът в очите на човека. И тогава се опитваме да бъдем най-прецизни, точни и в същото време да успокоим пациента. Освен медицинските ни познания, трябва да бъдем и психолози".

По думите на лекарката, често екипите се сблъскват с уплашени и объркани хора, които не могат да опишат какво им е, но в същото време опитват да се лекуват сами, а когато нещата се объркат, стигат до "Спешна помощ":

"Молим гражданите да дават най-обективните и точни отговори на нашите диспечери, за да можем прецизно да се запознаем с опасностите, които грозят екипите ни".

Д-р Манчева посочи, че често пациентите търсят от тях помощ за лечение, което те не извършват: 

"Ние консултираме, след което насочваме. Не ги проследяваме тези хора и поради тази причина нямаме право да им назначим лечение. Не знаем дали ще подейства, дали няма да направи алергична реакция".

Линейките се дезинфекцират след всеки пациент, а спешните екипи поставят маски на всеки, който ги е потърсил, ако сам не си е сложил, обясни лекарката.

"Няма колега, който да не се притеснява, всички сме малко или много застрашени от това заболяване. Всички имаме семейства и се опитваме да пазим и себе си и близките си", сподели пред БНР д-р Кристина Манчева.

Тя акцентира върху стриктното спазване на изискванията за хигиена и дезинфекция и уточни, че минута и половина е достатъчното време за измиване на ръцете:

"Важно е да се спазва технологията за миене на ръце, технологията на дезинфекция. Важна е и технологията на събличане на облеклото". 

В Спешната помощ има специални контейнери, в които се слагат използваните от медиците екипи, след като предварително са поставени в специални торби. 

Цялото интервю на Николай Христов в д-р Кристина Манчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На първо четене: По-високи заплати за военните от 2025 година

Увеличение на заплатите на военните от 2025 година, със специфичен коефициент и в зависимост от заеманата длъжност, одобри на първо четене Народното събрание. По-рано тази седмици и Комисията по отбрана одобри предложението за ръст на заплатите в сектора. Комисията по отбрана в НС одобри предложението за по-високи заплати на военните

публикувано на 19.04.24 в 20:55

НС прие промените в Закона за насърчаване на инвестициите

Парламентът прие окончателно промените в Закона за насърчаване на инвестициите. От ПП-ДБ оспориха легитимността на разглеждането на проекта на второ четене, тъй като, според тях, той излиза извън обхвата на първоначалното предложение на Министерския съвет. Даниела Божинова възрази срещу отпадането на възможността за съдебно оспорване на втора..

публикувано на 19.04.24 в 20:51
Асен Василев

Василев: С поправките на Конституцията вече няма еднолична власт

Промените в Конституцията са гаранция, че няма да има еднолична власт, когато президентът назначава служебно правителство. Така съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев отговори на критиките за безпрецедентната ситуация, която създадоха гласуваните промени. Ръководството на ПП бе в Благоевград на среща с членове и симпатизанти...

публикувано на 19.04.24 в 20:46
Река Тунджа

Почистват коритото на река Тунджа и нейните притоци край Елхово

В района на Елхово започна почистване на коритото на река Тунджа и нейните притоци от паднали дървета и растителност. Целта е да се подобри проводимостта и да не се допуска забентване. През последните месеци нивото на Тунджа по долното течение бележи огромен спад, заради трайното засушаване в целия регион. Опасността от наводнения заради..

публикувано на 19.04.24 в 20:39

Таня Светлинова е избрана за председател на РИК - Смолян

Таня Светлинова от ДПС беше избрана за председател на Районната избирателна комисия в Смолян. ЦИК определи служебно Светлинова да е председател, а Добрин Тодоров да е секретар.  Централната избирателна комисия определи 13-членния състав на РИК в Смолян, защото парламентарно представените партии не се разбраха за председателското място на..

публикувано на 19.04.24 в 20:32

Гражданският съвет към ВСС иска ЗСВ да не се приема, докато не се произнесе Конституционният съд

Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет подкрепи становището на Камарата на следователите, с което се настоява служебният министър на правосъдието да спре процедурата по приемането на Закона за съдебната власт, докато не се произнесе Конституционният съд. На изнесеното заседание във Велико Търново се проведе и дискусия по проблемите на..

публикувано на 19.04.24 в 19:47

2 май е неучебен за всички училища в страната

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков издаде заповед, с която определя 2 май за неучебен за всички училища в страната и за българските държавни училища в чужбина. Така почивните дни за учениците в началото на следващия месец ще бъдат общо шест - от 1 до 6 май включително.

публикувано на 19.04.24 в 19:39