Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помните ли Вера Баева?

Вера Баева

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" припомняме творческия път на великолепната наша музикантка Вера Баева - пианистка, диригентка, композиторка, даже и писателка  - авторка на два сборника с разкази. Поводът е 90-годишнината от нейното рождение на 18 март 1930 г.

Родена в Бургас, Вера Баева завършва Музикалната академия като ученичка по пиано на Андрей Стоянов и Димитър Ненов. Учи композиция при Марин Големинов и Любомир Пипков.

Кариерата й на музикант се развива в няколко области: От една страна тя е концертиращ пианист със самостоятелни рецитали и изяви със Симфоничния оркестър на БНР и оркестрите в страната, като акцент в репертоара й са произведенията на българските композитори. В същото време работи и като акомпанятор в детска вокална група на БНР, а в Музикалната академия - в катедрата по духови инструменти. Акомпанира на много наши музиканти, а дуото с изявения ни бас Павел Герджиков, съществувал цели 30 години, оставя следа в нашето професионално музикално изкуство с високата култура на музициране. Не случайно Вера Баева преподава камерно пеене в Музикалната академия в периода 1982/1987 г.

Повече от 30 години Вера Баева работи в Смесения хор на БНР заедно с големия хоров диригент Михаил Милков. Може би точно в тази си дейност тя се запознава с възможностите на човешкия глас и звуковата красота на хоровото пеене и това я подтиква да създаде много композиции с участието на хор - кантатите „Пирин“, "Прекланям се" и „Мой роден край“, песните за женски хор „Пеперуди“ със съпровод на инструментален състав, “Откровение“ - четири песни по стихове на Станка Пенчева, а за мъжки хор с инструментален съпровод - “Танц край огъня на Тангра“. Сред по-мащабните й композиции е и оркестровата пиеса “Съвременно Търново“, Струнен квартет, Клавирно трио, Соната за цигулка и пиано, инструментални пиеси, детски оперетки.

Самата Вера Баева има предпочитания и към малките форми - композира над 150 песни за глас и пиано по стихове предимно на български поети - с голямо внимание  и уважение към текста, песни мелодични, деликатни в изразността си, каквато всъщност бе и тя самата - ерудирана, емоционална и деликатна.

Вера Баева умира на 16 юни 2017 г.

В звуковия файл чуйте повече за живота на Вера Баева и две от нейните песни, изпълнени от баса Бавел Герджиков, на когото тя акомпанира.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25