Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Усмихнат" прозорец дава надежда по време на криза

Учителка от Елена иска да вдъхне на съгражданите си кураж и надежда

Снимка: Личен архив на Даниела Кънчева

Прозорецът на една спретната къща близо до автогарата в град Елена от няколко дни се „усмихва“ с послание към местните жители. Началната учителка Даниела Кънчева, която ръководи децата скаути от общината, е решила да вдъхне кураж на съгражданите си в извънредната ситуация като създаде „усмихнат“ прозорец.

За хората, за които нито опасният коронавирус, нито извънредното положение се вписват в обичайния ритъм на живот, посланието „Усмихни се! И това ще мине!“ намига ободряващо откъм прозореца.

Преподавател и скаут - това е призванието на Даниела Кънчева. Тя е старши учител в еленското село Майско. Убедена е, че нейният „усмихнат“ прозорец може да помогне на хората да се справят с напрежението. Усмивката не струва нищо, но тя ни дава много, вярва Даниела. „Тя е израз на внимание, на любезност и на доверие. В този случай и на емоционална взаимопомощ.”

Учителката е наясно, че няма как с малкия си жест да отнеме на минувачите грижите и притесненията им, но е щастлива, че за части от секундата може да извика усмивката им.

Даниела Кънчева

Мен ме крепи надеждата, че скоро всичко ще отмине. Тази изолация не е хубава за никого, защото в един момент трябваше да ни се преобърне животът. Правим неща, които досега не сме правили”, казва Даниела Кънчева и добавя: „Всички мечтаехме да си почиваме, сега всички искаме да сме на работа“.

Усмивката ободрява изморения, окуражава и е светъл лъч, вярва учителката на второкласниците в основното училище в село Майско.

В момента дистанционното обучение е единственото, което можем да правим. Вярно, няма я връзката с учениците, визуалната връзка с учениците, но в този момент това е най-доброто. Трудно е, защото не всички са свикнали да работят така. Имаме деца, които нямат устройства, но на тях им даваме разпечатани на листи материали. Ние повечето материал сме го взели, така че не смятам, че ще има нужда от удължаване на учебната година“, коментира началната учителка.

Даниела Кънчева поддържа и дистанционна връзка с децата скаути, които ръководи и е доволна, че те прилагат наученото у дома като помагат на родителите си, дисциплинирани са и се готвят за виртуалното международно скаутско събиране.

Тя е притеснена за съпруга си, който работи като международен шофьор. „Обикаля от държава в държава, контактът е по-голям. Единственото, което мога да му кажа, е да се пази, доколкото може, защото ние го обичаме”, споделя Даниела.

Учителката от град Елена таи надежда, че ще излезем от тази пандемия по-чисти, по-зрели и с ясното съзнание, че богатството не е това, което можем да купим, а натрупаното в душите ни, което можем да споделим и с останалите.

Историята на усмихнатия прозорец разказваме и в звуковия файл.

Снимки: Скаутски клуб "Острец"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15