Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манол Пейков: Очаква ни своеобразна книжна Коледа след кризата

Издателствата са намалили или замразили новите заглавия, работят само онлайн книжарниците

Манол Пейков
Снимка: БГНЕС

Каузата да помогнем на книгата днес обедини издателства и книжарници в кампанията „Купи една книга”. Идеята е да се подкрепи спасително книгоиздаването по време на извънредното положение, заради което е блокирана и дейността на издателствата. 

Купувайте книги, подкрепяйте най-вече по-малките, бутиковите издателства. Те работят с много малък ресурс и буквално две-три седмици блокаж на икономиката, а то трае вече доста повече, може да ги „бутне” и може да се наложи да бъдат закрити и да приключат дейността си. Всеки разполага с някакъв ресурс. Важно е да си помагаме в този момент”, апелира в ефира на "Хоризонт" издателят и преводач Манол Пейков.

Практически няма работещи книжарници. Може би 5 или 10 процента от физическите книжарници са отворени и те нямат клиенти, защото хората са си по домовете, изтъкна Пейков. 

Работят само онлайн книжарниците, а това е около 20% от оборота на едно издателство, добави той. 

Много издатели изцяло са блокирали работата си и не пускат нови книги. Ако големите издателства обичайно вадят на пазара по няколко нови книги седмично, то сега това се случва веднъж на две седмици. Малките издателства пък изцяло са замразили новите заглавия, сподели наблюденията си Манол Пейков.

Снимка: БГНЕСПейков прогнозира обратен ефект след края на епидемията, когато ще ни залеят огромен брой заглавия и "ще се получи своеобразна книжна Коледа след кризата"

"Издателският процес не може да спре. Договорите си текат. Някои агенти изпратиха формуляри за временно спиране на действията на договорите, за да не губим пари. Повечето книжарски вериги блокираха почти изцяло плащанията, понеже са тежко затруднени. Повечето издателства в момента се издържат от продажби на собствените си сайтове", така описа ситуацията Манол Пейков он издателство "Жанет 45".

Той прекарва дните на изолация между Пловдив и село в Родопите. Смята, че по време на тази пандемия много хора интуитивно започват да се връщат към важните и изконни неща, едно от които е природата, дори да заключени в пределите на града, и снимка на природна гледка в социалните мрежи например моментално получава стотици лайкове.

В издателството на Пейков са преминали към работа на половин работен ден, а машините вместо книги изработват предпазни шлемове.

„Фирми от всички браншове търсят начин да реализират производството си. Включително търговски компании, които продават съвсем друг тип продукти. Това е хубаво на свободната икономика – тя много бързо се пренастройва, гъвкава е и реагира на тези обстоятелства. Вече трети ден продаваме шлемове. Част от тях ги даряваме”, коментира издателят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15