Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храненето по време на пости и в условия на изолация

Диетолог: Витамин D трябва да се съчетава с К2 и магнезий

За да работи добре, имунната система се нуждае от пълноценен протеин

Д-р Мария Николова
Снимка: Личен архив

Децата, бременните и кърмещи жени, възрастните  хора, както и такива с хронични заболявания е добре да не постят. Много е важно преди човек да тръгне да пости и знае, че има налично заболяване, да направи консултация. Ако преди поста човек е спазвал някакъв хранителен режим – било гладолечение, било диета, подлагайки се на допълнителни ограничения, би могъл да изостри и да влоши хранителния си статус като доразвие дефицити, защото в момента този пост се случва и в края на зимата. Това предупреждава д-р Мария Николова, диетолог и преподавател в Медицинския университет в София.

Дългосрочното преминаване на растително базиран хранителен режим не е безобидно. Постът по канон означава изобилие от храни и зеленчуци, зърнени храни, грудкови зеленчуци, варива, сурови и несолени семена и ядки, маслини. Допуска се консумацията на риба, макар и по-ограничено. След края на постите изключените групи храни трябва да се въвеждат една по една и в малки количества, а не наведнъж.

Експертът съветва да се комбинират различни източници на непълноценен растителен протеин – например бобена храна със зърнена храна и ядки. „Защото протеинът е един от основните елементи, които следим, когато балансираме хранителния прием.”

Т.нар. детоксикация на организма е все още недостатъчно изследвана област. Идеята за детоксикиране залага основно на по-големи количества растителна храна с разтворими и неразтворими фибри, които действат очистващо. По-голямото количество фибри обаче могат и да „изнесат” от организма витамини и минерали – например калций, магнезий, желязо. Фибрите консумират и много вода, затова при такъв модел на растително хранене трябва да се приема достатъчно вода, препоръчва д-р Николова.

По време на епидемия като настоящата от Covid-19 е важно да имаме достатъчен прием на мед, селен, желязо и цинк, както и на витамините А, С и Е, които имат антиоксидантен потенциал. Не бива да се подценяват витамините от група Б, особено при високи нива на стрес. Акцентира се върху витамин D заради имуномодулиращия му ефект.

Проучвания и данни от последните години сочат, че е важно витамин D3 да бъде приеман в съчетание с друг мастноразтворим витамин – К2. Някои публикации твърдят, че за да се активира витамин D в нашия организъм, трябва да имаме достатъчно магнезий, казва Мария Николова. Джинджифилът съдържа биологично активни вещества, за които се смята, че имат подпомагащ имунната система ефект, подобно на куркумина, добавя тя.

„Но нямаме специална диета, която да препоръчаме в условията на Covid-19 инфекцията, така че да се предпазим 100% от нея”, изтъкна диетологът.

За да функционира добре имунната ни система, тя трябва да разполага с достатъчно количество пълноценен протеин – месо, риба, яйца, мляко и млечни продукти. Антителата са с протеинова структура.

Специалистите съветват в условия на изолация да ограничим простите захари и солта. „Високият прием на добавена захар провокира нашата имунна система, влошава функцията на имунната система. А в състояние на изолация много често от скука, при високи нива на стрес, посягаме към различни сладкишчета, пакетирани сокчета, кремчета. Не трябва.”

Сега, когато имаме повече време, можем да се погрижим и за по-здравословното приготвяне на храната, смята диетологът. „Варене, печене, задушаване. Да не се пържи, да не се панира.”

Замразеното месо не е източник на бактериални инфекции и паразити, но размразяването му трябва да се случва в хладилник, не на кухненския плот, изтъква лекарят диетолог. Не бива и да прекаляваме с времето, за което съхраняваме месо във фризера или хладилника. Колкото повече мазнини съдържа едно месо, толкова по-малък е срокът за неговото съхранение. "Трябва да се знае, че процесът на окисляване и на промяна на мазнините продължава, включително при много ниски температури от типа на минус 18, минус 20 градуса", пояснява д-р Николова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46