Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на починалите от Covid-19 в Турция надхвърли 800

Снимка: БГНЕС

Турция преживя най-големия до момента брой починали от коронавируса пациенти за един ден – 87 души. Общият брой на жертвите на новия вирус в югоизточната ни съседка достигна 812.

Общият брой на заразените надмина 38 000, след като днес бяха потвърдени нови над 4100 случая. Броят на направените тестове днес е почти 25 000.

Турският лекарски съюз обаче смята, че броят на починалите и заразените е по-висок. Според лекарския съюз е ненадеждно данните за заразените да се базират само на PCR-тестове, тъй като томографски белодробни изследвания може да покажат наличие на Covid-19 и при отрицателен тест, както и че има пациенти, които са починали без да са дали или преди да са излезли резултати от тестовете им.

Според Съюза над 1000 медици са заразени и медицинският персонал плаща цената за грешни политики. В своето изявление те се оплакаха и от липса на достатъчно лични предпазни средства. Турските власти уверяват, че са раздадени достатъчно маски, ръкавици и екипировка.

Турският лекарски съюз посочва още, че здравното министерство не съобщава данните за починалите на Световната здравна организация, използвайки подходящите кодове.

Според организацията няма съответствие между съобщаваните данни за заболелите и смъртните случаи. Съотношението се разминава с това в другите страни, допълват от организацията.

Турският лекарски съюз е критичен към действията на властите за справяне с кризата и по-рано оказваше последователен натиск върху тях да повишат прозрачността на съобщаваните статистики, включително да се посочва географското разпределение на заболелите.

Отделът за Европа на Световната здравна организация в обзор на ситуацията в страните на континента изрази загриженост в „Туитър“ от „драматичното нарастване“ на разпространението на вируса в Турция през последната седмица.

Истанбул

Законодателно предложение предвижда да се забрани в продължение на 3 месеца работници да бъдат уволнявани от работа. Работодателите ще могат да освобождават работниците си в неплатен отпуск. Мярката може да бъде удължена до 6 месеца по решение на президента.

Работниците, освободени от работа след 15 март, ще получават дневно обезщетение от около 40 турски лири (приблизително 12,5 лв.).

Дефицитът в турския бюджет за март е рекордната сума от почти 40,5 млрд. турски лири. Приходите са били около 53 млрд. лири, а разходите – 94 млрд. лири.

Най-засегнатите от заразата квартали на Истанбул са „Багджълар“, „Есенлер“ и „Байрампаша“, съобщи кметът на града Екрем Имамоглу в телевизионно интервю за телевизия „Фокс“. Кварталите са гъстонаселени и в тях живеят и немалък брой емигранти от България.

Истанбул е готов, ако бъде въведена забрана за излизане на хората на улицата, съобщи още градоначалникът. По думите му за 6 дни в общината са постъпили 370 000 молби за помощ.

Екрем Имамоглу определи като неподходящи избраните от президента на страната Реджеп Тайип Ердоган места за строеж на две нови болници с капацитет по 1000 легла, тъй като до тях не достигат линии на масовия градски транспорт.

Работите по строежа на лечебните заведения вече започнаха, след като на 6 април Ердоган обеща болниците, изградени на бившето летище „Ататюрк“ и в квартал „Санджактепе“, да заработят до 45 дни.

Три от най-престижните турски университети в Анкара – Средноизточния технически, „Билкент“ и „Хаджеттепе“ – обединиха усилията си в опитите за намиране на ваксина срещу новия вирус.

156 населени места в общо 45 области на страната се намират под карантина, сочат данните на вътрешното министерство. Карантината е била вдигната от 6 други населени места.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Минно-геоложки университет

За 10-а година: Минно-геоложкият университет отваря врати за ученици

За десета поредна година Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски“ в София организира Ден на отворените врати за ученици от 1. до 12. клас. В рамките на инициативата всяка катедра ще представи своята дейност чрез популярни и научни експерименти и демонстрации щандове на фирми и партньори от минерално-суровинната индустрия. Ще има и..

публикувано на 19.04.24 в 09:16
Благовест Кирилов

Благовест Кирилов: Има конфликт на интереси в ръководството на МЕУ

Машини за броене с по-малко зависим от хората процес, при което обаче я има и хартиената следа – в това бившият заместник-министър на електронното управление и IT експерт Благовест Кирилов вижда гаранция за по-прозрачни избори. В интервю за БНР той припомни, че е внесъл подобно законодателно предложение, но: " Всички политически..

публикувано на 19.04.24 в 08:48

Правителството следи ситуацията Израел - Иран и е в готовност за евакуация на българи

Във връзка с атаките в Близкия Изток министър-председателят и правителството е в координация с ресорните ведомства и следи ситуацията, като има готовност за евакуация на българските граждани. Това съобщават от Министерския съвет. От там допълват, че няма пряка военна заплаха за България към момента. По-рано в петък Израел нанесе удари по..

публикувано на 19.04.24 в 08:15
доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова: Криза няма. Излишно е да се притиска президентът

Криза няма. Президентът не е казал, че няма да издаде указ. Той пита защо се предлага такъв кандидат за външен министър. Това заяви пред БНР конституционалистът доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. Нуждае се от отговор въпросът защо за външен министър се предлага толкова високопоставен в партийната йерархия..

публикувано на 19.04.24 в 08:01

Зелена градска среда се обсъжда на форум в Кипър

Новаторски идеи, добри практики и политики за развитието на устойчива, зелена и интелигентна градска среда ще бъдат дискутирани днес на втория "Кипърски форум на градовете" /Cyprus Forum Cities 2024/. Това е най-голямата конференция в областта на местното самоуправление в Кипър. Форумът се провежда по инициатива на неправителствената..

публикувано на 19.04.24 в 07:56
Никола Стърджън

Съпругът на бивш първи министър на Шотландия - обвинен за присвояване на средства

Съпругът на бившия първи министър на Шотландия Никола Стърджън беше обвинен във връзка с присвояването на средства от Шотландската национална партия, на която беше генерален директор до март миналата година. 59-годишният Питър Мърел беше задържан отново в четвъртък сутринта и разпитан от детективи от шотландската полиция във връзка с..

публикувано на 19.04.24 в 07:55

ЦИК обявява местата за гласуване в чужбина

Очаква се днес Централната избирателна комисия да обяви местата за гласуване в чужбина за изборите 2 в 1. Те ще бъдат в държавите, които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели. ЦИК обявява списък на местата извън страната за..

публикувано на 19.04.24 в 07:47