Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров и проф. Георги Каприев пред БНР

Вяра и пандемия

Снимка: БГНЕС

„Църквата играе ва банк. Поведението ѝ в някаква степен е разбираемо. След толкова години църквата успя да се еманципира от държавата... Но с това инатене отблъскват колебаещите се вярващи“. Това коментира пред БНР доц. Николай Димитров, преподавател по Социална психология и специализира в анализа на маргиналните общности и медийната психология, по темата „Вяра и пандемия“.

В предаването „Неделя 150“ с коментар се включи и преподавателят по История на философията проф. Георги Каприев. Според него решението на Църквата да остави храмовете отворени е правилно:

„Вярата и разумът са две различни измерения на човешката екзистенция. На този, на който вярата е дадена, тя поддържа неговото съществуване не по-малко категорично, колкото неговото физическо здраве. Човекът не е само тяло. Има такива вярващи, които, ако не славят своя Бог, както са свикнали, те ще се разболеят много по-бързо от всякакви други болести“.

Според него вярата не е лекарство срещу нито една физическа болест, а е измерение на екзистенцията на свободния човек:

„Ние подходихме към хората като към прости тела, които могат да бъдат местени наляво и надясно и да им се казва какво трябва да правят. Расте броят на депресиите, броят на самоубийствата... Страхът ще избие и тогава ще разбие социума повече от всяка болест“.

По думите на доц. Димитров „тепърва ще се берат плодовете на социалната изолация“:

„Сигналът на клира, че в църквата вирус не влиза, е твърде разконцентриращ и разфокусиращ вниманието и моделите на поведение, което правителството иска да организира в обществото“.

Според социалния психолог количеството на информация е огромно, за сметка на качеството:

„Когато човек остане в ситуация на неизвестност, обикновено се опитва да се равни на останалите. Когато види моделите на поведение на хората около него, започва да се адаптира спрямо тях. Деструктурирането на поведението и разнопосочността в поведението на останалите около нас ни обърква“.

Проф. Каприев допълни:

„При паника и при епидемия реагираме, както са реагирали в средата на 14 век – със същите хаотично-дисциплиниращи мерки и с всяване на страх“.

Той попита - след връщане към нормалния начин на живот, ако повторно избухне епидемия, тогава отново ли ще живеем в извънредно положение.

Интервюто с доц. Николай Димитров и с проф. Георги Каприев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05