Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Много българи се надяват да заминат като селскостопански работници в чужбина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Много българи се надяват да заминат като селскостопански работници в чужбина. Това каза пред БНР председателят на Федерацията на независимите синдикати от земеделието Светла Василева.

„Очакванията са им за по-висок доход. Ако отидат в страни, където условията са лоши и се експлоатира техният труд, почти не им се осигурява жилище, особено в Южна Италия, където е най-тревожно наемането на сезонната работна ръка, те ще рискуват здравето и живота си, не само своя, защото те ще се върнат в родината“.

В предаването „12+3“ Василева предложи от синдикатите да бъдат предприети мерки за защита на сезонните ни работници:

„На пропускателните пунктове да се търси от работника информация – къде отива, степен на зараза, фирмата, която го наема, какви условия за живеене му се предлагат, дали се спазват противоепидемичните мерки, какъв трудов договор има. Да има една декларация за лична отговорност за поемане на този риск“.

Иван Димов, съветник на министъра на външните работи Екатерина Захариева, заяви, че са зачестили отправените към министерството въпроси от граждани във връзка за работа с чужбина:

„Казусите са различни. Едни имат сключен договор, други нямат такъв. Интересът е продиктуван от това, че хората искат да си осигурят доход за семействата. Не можем да спрем никого да пътува. Нашите граждани трябва да знаят, че когато предприемат такива пътувания в чужбина, подлагат на риск себе си, близките си и околните. Трябва да знаят, че МВнР не може да им окаже съдействие за заминаването. Те поемат лична отговорност, когато напускат територията на страната“.

Препоръката на Външно министерство е да не се предприемат пътувания в чужбина, освен ако не е абсолютно наложително.

Председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски:

Всеки български гражданин трябва да не забравя правилата при общуване с други хора – за физическа дистанция, поддържане на лична хигиена, носенето на лични предпазни средства: 

Българка, която ще бъде сезонен работник в Англия, сподели пред БНР:  

„Финансова е причината да искам да замина. С 20 паудна си пазарувам храна за цялата седмица и от нищо не се лишавам, а тук не мога да си позволя да си купя сьомга всяка седмица. На 30-и април летя, имам организиран чартърен полет от фермата. Пътувам за Англия. Тази година ми е девети сезон, ходя в една и съща ферма. Фермата е за ягоди, малини, къпини, боровинки. Не се притеснявам, там сме затворено общество. От познати, които са там, знам, че има карантинен период. Спим в каравани, по шест човека сме, имаме отделно баня, тоалетна“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11