Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронавирусът сближава евреи и араби отвъд клишетата на пропагандата

В Израел се случва до вчера немислимото: медици, полиция, армия и религиозни водачи, евреи и араби действат обединени срещу Covid-19, твърди Мохамед Дараойше пред БНР.
Снимка: БТА

Разпространението на коронавируса създава необичайни ситуации за много хора по света. В Израел има обнадеждаващи сигнали, че общият враг може да обедини иначе враждебно настроени страни в светите земи.

"Вирусът е опасен, но борбата с него дава шанс и на израелци, и на палестинци да видят общ враг срещу себе си. Пред тази опасност националните, политическите и верските различия минават на заден план. Природните бедствия и епидемиите ни учат, че могат да бъдат преодолени само с общи усилия". Това казва за предаването "Хоризонт до обед" Мохамед Дараойше, завеждащ направление „Социално равенство и взаимодействие“ в научния център "Гиват Хавива".

В медицинските екипи за борба с коронавируса участват рамо до рамо араби и евреи, една четвърт от медицинския персонал се състои от араби, изтъква той. "Този процент е много по-висок в сравнение със съвместните екипи, работещи в други области. Това са все граждани на Израел. Изправени пред болестта е най-ясно, че няма разлика кой с какъв произход е. Евреите вече свикнаха лекарят, санитарят, аптекарят да са араби и разбират, че те не са това, което пропагандата е рисувала. В същото време често араби се лекуват от еврейски екипи и това е напълно естествено", подчертава Мохамед Дараойше.

Арабското население усеща, че израелското правителство е загрижено вирусът да не се разпространи и в арабските селища, допълва той.

"Ако заразата засегне едно село, то и съседното също е заплашено. Болестта не пита каква е националността на човека, когото застига. Още в първите дни на епидемията започна взаимодействието и беше създадена обща стратегия за излизане от ситуацията. Сътрудничеството в дните на карантината между полиция, армия и гражданско население може да послужи като модел за взаимодействие и след като общата опасност е отминала", смята Дараойше.

"Дълго време не достигаха сили и средства за тотална проверка на цялото население, както са направили в Южна Корея. Знае се със сигурност, че 80% от заболелите на територията на Палестинската автономия са се заразили по време на работата си в Израел, защото са работили в туризма на своята територия. Вярно е, че Израел не затвори границите си за палестинските работници и до днес. За това има икономическа причина и за двете страни, но не означава, че Израел целенасочено е искал палестинците да се заразят и да отнесат вируса в своите семейства" - така Мохамед Дараойше отговаря на тезите за умишлено заразяване. 

Здравен служител взема проба за Covid-19 на работник в Палестинската автономия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Често това са хора, които работят на предна линия в борбата с вируса: в болниците, в старческите домове. Преди да затворят туристическите обекти и в туризма, и навсякъде биха могли да бъдат в контакт със заболели и да се заразят. Останалите 20 процента от заразоносителите в Палестинската автономия са завърнали се от чужбина хора. Подобни обвинения от страна на някои палестински ръководители не допринасят за бързото отстраняване на възникналата опасност. Трябва да управляваме ситуацията, а не да си търсим виновници. Защото е по-лесно да се обвиняват другите, отколкото да има обща стратегия за излизане от кризата", коментира той.

Според Дараойше историята е пълна с примери как тежки кризи създават най-невероятни сътрудничества и допълва, че сега се намираме тъкмо в такъв период. "Това е единственото действащо решение. И двете страни са еднакво зависими от него."

"В няколко арабски селища бяха обявени извънредни мерки заради многото заразени и бързото развитие на болестта. С очите си видяхме, че не е утопия, че полиция, армия и местни власти и религиозни водачи могат да работят ръка за ръка за преодоляване на кризата. Това може да бъде наречено социално ноу-хау", подчертава Мохамед Дараойше.

По време на кризата има страни, които са обект на внимание не само от страна на техните граждани и една от тях е Израел, смята Дараойше. 

"Надеждата, е че нейните учени, иноватори, лекари  за сравнително кратко време могат да намерят най-неочаквани технологични решения на отделни проблеми, които е задал коронавирусът. Това е по отношение на медицинските изследвания. Не по-малък принос и модел за подражание е социалният експеримент - моделът на сътрудничеството между евреи и араби в битката за спасяване на човешки живот. Светът не можеше дори да си го представи преди епидемията, а сега евреи и араби показаха, че могат да живеят заедно и да си помагат при решаването на определени задачи, които са важни за техните жители", изтъква той.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39