Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Белгия има сурови санкции за пияни и дрогирани шофьори

По-малко инциденти с фатален край заради повсеместното наблюдение и по-обезопасените коли

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близо 640 души са загинали на пътя през миналата година в Белгия, съобщи за "Хоризонт" говорителят на белгийския институт за пътна безопасност Беноа Годар. В кралството има спад на инцидентите, предизвикани от употреба на алкохол, но за сметка на това - значително повишаване на случаите заради наркотици.

Белгия е една от страните, в които може да се оспори почти всичко, без глобите за нарушение на пътя. Обикновено те пристигат директно в пощенските кутии. Страната е повече от добре оборудвана с техника за наблюдение.

"Има около 2 хиляди неподвижни и мобилни радари, както и полуподвижни камери. Те са малко повече във Фландрия, отколкото във Валония, но Валония е на път да навакса закъснението. Рискът да те заловят е твърде сериозен", коментира Беноа Годар.

Това наблюдение обяснява и сериозния спад на инцидентите с фатален край през последните години. 

"Броят на загиналите по пътищата е намалял значително през последните 10 години. Най-сериозните инциденти са намалели значително спрямо останалите. Иначе казано, днешните злополуки са по-малко опасни, отколкото преди това. Това се дължи на няколко фактора - шофира се доста по-бавно, в някои части на Белгия има повече радари, безопасността на автомобилите се подобрява значително. Ако днес ви се случи инцидент на пътя, имате повече шанс да оживеете, отколкото преди това", допълва Беноа Годар.

Броят на инцидентите, свързани с употребата на алкохол, показва тенденция към лек спад.  За сметка на това има сериозно завишаване на злополуките, свързани с наркотици.

"Много младежи карат под въздействието на канабис. В това отношение няма широко разпространение на необходимия контрол, защото тестовете са доста по-скъпи, отколкото за алкохол. Освен това, полицията не може да спира всеки и да го проверява за наркотици. За целта трябва да има признаци, че водачът е употребил дрога - например зачервени очи или миризма в колата", уточнява Годар. 

Жертвите на пътя за 2019 година са с между 10 и 15 на сто повече, отколкото предходната година. Дали това се дължи на повечето случаи, свързани с употреба на наркотици?

"Няколко са факторите, които обясняват това повишение. Наркотиците имат своя дял, защото след години спад броят на загиналите сред младежите отново се повишава, особено в селските райони, където почти липсва друго средство за придвижване. Второ, по пътищата има все повече велосипедисти. Инфраструктурата за тях в северната част е напълно подходяща, за сметка на това на юг, във Валония, е доста назад. Така че в доста ситуации велосипедистът е изправен пред опасност от автомобилите и камионите", подчертава експертът.

Наказанията са твърде сурови и за употреба на алкохол, и на наркотици.

За алкохол ви изправят директно пред съда, като глобите са между 1600 и 16 000 евро. Следва и отнемане на книжката, като при сериозни случаи това може да бъде завинаги“, пояснява говорителят.  

Какво се случва, ако водачът откаже тест? "Следва най-тежката възможна санкция. Мисля, че както във всички страни от момента, в който откажете, вече се предполага, че пробата ви е положителна и това ви изправя директно пред съда с много сурови глоби и отнемане на шофьорските права", изтъква белгийският експерт.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39