Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Росен Люцканов: Математическите модели за Covid-19 крият много въпросителни

Имаме твърде малко информация за т.нар. български модел, не са огласени ключови маркери

Снимка: pixabay

Математическите модели за развитието на епидемията от коронавируса крият немалко въпросителни. Така смята доц. Росен Люцканов от Института по философия и социология към БАН, който от години се занимава с логически системи.

Все още никой от нас не е виждал разработения математически модел за развитие на епидемията у нас, подчерта той в предаването "Преди всички".

„Освен това, когато се излагат прогнозите, винаги ни се казва първо, че ако моделът предвиди правилно нещата, значи е добър и работи. Ако пък не ги предвиди правилно, значи не сме били достатъчно послушни и не сме спазвали карантината. Не са предоставени условия, при които можем да опровергаем твърдението, че моделът е ефективен.“

Странно е да се говори за български водел за развитието на кризата, тъй като такива математически водели се разработват от 100 години и са добре известни. Много е трудно да се разчита на тези модели, тъй като става въпрос за нов вирус, поясни доц. Люцканов.

„Това, което е странно, е, че той се прави от математици, а някак си аз не чух конкретни числа. Математиците по принцип обичат числата. Единственото, което чувам въз основа на този прословут български модел, е кога се очаква да бъде пикът на епидемията. Тук също има объркване, тъй като се говори за пик, което е локално дефинирано понятие, а това, което ни интересува е максимум. Така или иначе, не чуваме числа. Аз не чух в оценките на този български модел колко човека ще се заразят, колко ще починат, какво ще бъде натоварването на болничната система. Нищо подобно не чух“, коментира той.

Когато се правят прогнози въз основа на някакъв математически модел трябва да се отчита включително твърдението, че коронавирусът, причиняващ Covid-19, не е достатъчно стабилен при високи температури, допълни Росен Люцканов. 

„Знаете, преди няколко дни температурите бяха 12 градуса, след няколко дни ще бъдат 28 градуса. Тоест, оказва се, че надеждността на модела зависи от надеждността на нашата прогноза за времето, включително. Което прави нещата много, много трудни.“

Когато става дума за стари и познати болести като шарката, можем да кажем, че моделите за тяхното разпространение са много прецизни и ефективни, коментира доц. Люцканов.

Тук не се знаят ключови неща. Оценките за това колко вирулентен е този вирус, тоест какво е неговото репродуктивно число, непрекъснато се менят. Първоначалната оценка, която беше дадена в Китай в края на февруари, беше около 1.5, което е съвсем малка стойност. Новите изследвания говорят за до около 5.7, а в момента има консенсус около 4. Това означава, че един заразен човек, инфектиран носител на вируса, е способен в отсъствието на мерки за овладяване на епидемията, да зарази четирима други. Само че, ако се окаже, че тази стойност не е 4, а е 2 – нещата са коренно различни.“

Подценява се това, че дори не знаем кога е започнала тази епидемия или пандемия, подчерта още доц. Росен Люцканов. Във Франция началото бе ревизирано, припомни той. 

„Тоест епидемията всъщност е започнала няколко месеца преди да бъде установено, че става въпрос за нещо подобно и вероятно лекарите по това време са смятали, че става въпрос за сезонен грип тип А или Б, какъвто върлуваше през зимата. Което пък означава, че е напълно възможно, както твърдят мнозина, доста повече хора, отколкото ние си мислим, да са прекарали вируса и да са се срещали с него, под една или друга форма.“

„Това, което всички виждаме и всички можем да направим, е да изтанцуваме един валс с този вирус – две крачки напред, една назад или обратното“, обобщи доц. Росен Люцканов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05