Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Птичето и дървото“ – история от думи и акварел

Започва като разказвана приказка, не толкова като написана или как животът ражда приказки - така се е случило с написването на детската книжка "Птичето и дървото" на Вера Асенова. Преди време тя съчинила историята за своята двегодишна дъщеря Нора, която сега е на четири и участва в трейлъра, представящ книгата.

„При разказването, при създаването на тази история за нея, аз използвах нейния начин на разказване на истории, който е много особен. Тя наблюдава това, което се случва и казва: „Имало тук едно време една лампа, един гардероб…“ Описва предметите в стаята. После се усетих, че аз направих абсолютно същото", споделя Вера Асенова в предаването "Закуска на тревата".

"Бяхме на един малък плаж един следобед и се опитвах да я приспя, под едно огромно иглолистно дърво и аз започнах да й разказвам… Репликите на птичето бяха думи, които тя би разпознала като свои, като детски, а репликите на дървото бяха на по-големия приятел – който може да помогне, нещо да даде и който в един момент почна да звучи почти като родител.“

Това е книжка за приятелството, за това как само с общи усилия можем да се справим – дървото и птичето не са просто приятели в едно безгрижно лято на брега на морето, изтъква Вера Асенова.

„Те преживяват и много трудности, бури. Дървото е нападнато от едни бръмбари, които почти го изяждат. Има страшни моменти в живота на всички нас, които успяваме да преодолеем с помощта на приятели, на близки хора. Някак случайно и неусетно тази история в момента звучи много актуално.“

Книжката учи децата да се грижат един за друг, да са добри приятели. Тя не е писана с идеята да поучава, казва Вера Асенова. Тя е опитала да вплете вътре неща, които ежедневно се опитва да предаде на детето си. „Те съвсем естествено станаха реплики на дървото и на птичето. Може би затова така добре се приема, доколкото имам наблюдения, от децата.“

Илюстратор на историята е аниматорът Свилен Димитров, съавтор на номиниран за Оскар през 2008 година документален филм с анимационна част.

„Неговите неща са страшно емоционални. Той избра един класически стил на илюстрация с акварел. Първо всичко беше нарисувано с молив на ръка“, разказва Вера Асенова.

„Не бях илюстрирал досега цяла книга, само няколко корици на книги за възрастни съм правил. Реших да експериментирам. Приказката беше доста класическа и оттам дойде и стилистиката на птичето, дървото и всичко останало. Доста класическа, леко ретро илюстрация се получи“, обяснява Свилен Димитров в предаването „Закуска на тревата“.      

Димитров е на финала на свой проект за анимационен филм, по който работи вече повече от две години. „Заглавието е „Любовни черупки". Историята е за охлюв, който е преживял травма и се е изолирал в своята черупка, но среща с женски индивид го кара да разчупи своите окови.“

Аниматорът мечтае за „най-обикновени неща“ – „да сме здрави, да имам интересни проекти, по които да работя, да обикалям света“.

Още за "Птичето и дървото" слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05