Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Павлов: Търсенето на къщи извън градовете ще се повиши

На пазара ще се появят повече селски имоти в различни ценови сегменти

В селата реновирани имоти съжителстват с много стари и неподдържани къщи.
Снимка: БГНЕС

„Положителното е, че много хора ще открият нов начин на живот, който повече пасва на тяхната психологическа натура, на организацията на тяхното семейство. Ще разберат, че има своето очарование да живеят по-далече от града, не просто на 5 км, а може би на 50, може би на 100 километра. И тези хора ще дадат нова алтернатива, нов избор на всички нас, когато избираме как трябва да живеем.“ Така вижда последиците от кризата с коронавируса експертът по недвижими имоти Георги Павлов.

Относително бързо на бавния пазар на недвижими имоти предлагането на подходящи къщи за живеене в различните ценови сегменти ще се повиши, смята експертът. „Не очаквам задължително по-високи цени. В много от районите не е имало активен пазар изобщо. Ако погледнете някои от селата – там не е имало сделка“, каза Павлов в предаването "Хоризонт до обед". Той смята, че съвременният потребител на селски имот ще търси по-скоро новопостроени къщи или реконструирани такива.

„Ние преживяхме подобно връщане преди около 15 години. Имаше една вълна от англичани, няколко хиляди, които закупиха къщи в малки градчета и села. И тази вълна изчезна, тя се прибра, защото селото не е само земя, не е само въздух, не е само дървета. Селото е и място за живот и изисква особено добре развита социална инфраструктура в днешно време“, коментира Георги Павлов. 

Павлов очаква, че ако говорим за по-отдалечените села, „в началото ще има ентусиазъм, но те ще се ползват само откъслечно, по-скоро за почивка, отколкото за живеене“.

Ще има големи, драматични проблеми в туризма, прогнозира Георги Павлов. „Това, което аз очаквам е, че ние по-скоро ще пренасочим почивките си към селата, тъй като много хора няма да искат да отидат в онези хотели. Така че къщите, комплекси от къщи, където можеш да се настаниш отдалечено, където можеш да се храниш отдалечено, ще са много важни за хората, които се притесняват от заразата и за хората, които откриват, че това ще има хареса.“

„Много е важен психологическият ефект. Ние всички сме свикнали да живеем социално и в момента, в който бяхме поставени два месеца в ограничени социални контакти, част от хората откриха, че всъщност това им харесва и те ще запазят тия свои навици. Ще търсят така да променят живота си – както дома си, така и местата за почивка и забавление, че те да бъдат по-изолирани от големия шум, по-изолирани от големия град. Търсенето на къщи в крайградските зони - за живеене и в селата за туризъм ще се повиши.“

Пустеещите жилища няма да намалеят, защото и населението всяка година намалява с 50 хиляди души, а жилищата се увеличават. Неизползваните жилища ще се увеличат, посочи още Павлов.

Има зараждане на интерес към селските имоти и той определено е свързан с пандемичната обстановка, обясни пред "Хоризонт" Дафина Гудова, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ за Пловдив и региона.

„В интерес на истината моментът е емоционален. Социалната изолация даде нов поглед за комфорта на обитаване на домовете ни. Това естествено обърна погледа на купувачите към имотите в селските територии.“

Интересът на младите семейства е към райони, близки до урбанизираните територии. Интерес има и към вилни имоти, които се намират в курорти и летовища, поясни Гудова.

„Имотите, които се ползват целогодишно, са в близост до основни градски центрове. Там профилът на купувачите е в пенсионна и предпенсионна възраст. Основният акцент е лесният транспортен достъп до имота, наличието на здравен център, обслужващи търговски обекти и не на последно място е важна сигурността.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54

Ще донесе ли реформата в ТЕЛК повече негативи, отколкото плюсове?

По-кратки срокове и по-голяма прозрачност са част от целите в одобрената реформа на ТЕЛК. Предвиждат се освидетелстване по документи и разпределение на случаен принцип, както и създаване на нови комисии в лечебните заведения. Промените влизат в сила в средата на годината. Сега в страната действат 75 ТЕЛК комисии . По данни на Министерството..

публикувано на 11.04.24 в 10:55

Арх. Стефан Цонев: Около 65-70% от сградите са некачествено санирани

Около 65-70% от сградите са некачествено санирани , обяви пред БНР арх. Стефан Цонев.  Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти . Една..

публикувано на 11.04.24 в 10:48