Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организаторите на събития ще работят по нови правила

Снимка: БГНЕС

Събитийната индустрия е сред най-засегнатите от ситуацията с коронавируса. Около 3 хиляди са заетите в сектора у нас. След обявяване на извънредното положение голяма част от хотелите затвориха, а заетостта на хотелите общо за страната спадна до 10 на сто. Събитийните прояви бяха отменени, като част от тях бяха отложени за след юли, за есенните месеци или дори за следващата година. С писмо до Министерския съвет, Българското конгресно бюро предлага препоръки и насоки за отваряне на сектор събитийна индустрия и провежданe на организирани събития.

Събитийният туризъм се занимава с организирането на конгреси, конференции, семинари, презентации, обучения, търговски и продуктови бизнес изложения. Тази индустрия, която подпомага създаването на бизнес контакти и партньорства, всъщност може да доведе до раздвижване на икономиката. Затова е важно дейността на всички по веригата - организаторите на събития, хотелите, местата на провеждане на събитията, да бъде възстановена бързо, но и това да бъде безопасно за всички участници в новата ситуация.

"В момента всички колеги от индустрията са в готовност да стартират, но затова е важно да бъдат приети тези мерки, за да могат събитията да се плануват в месец юни, да видим какви възможности има за случването на тези събития в месец юни, но най-вече да можем правилно да поставим събитията през месеците септември, октомври, ноември", каза пред "Хоризонт" Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българско конгресно бюро.

Основно изискване е всички присъстващи лица да разполагат с лични предпазни средства. Необходимо е да се обособят зони за пребиваване на гости, зони за движение, зони със специално предназначение. "Всяка една зона ще бъде ясно обозначена. Входовете и изходите ще бъдат отделно и надлежно отбелязани“, допълни  Жилкова.

След обявяване на извънредното положение много хотели у нас затвориха с цел предпазване на гостите, някои освободиха персонала си. Други останаха да работят само с дългосрочно настанени гости. Конгресните събития обичайно се провеждат в големите градове.

"Правим доста проучвания. Изградили сме си една маркетинг стратегия, един документ, който включва всички наши цели, които искаме да постигнем, няколко сценария, след като хотелът отвори. Фокусирали сме се върху конкурентните предимства, които смятаме за важни в тази конкретна криза. Това неминуемо е нивото на хигиена, чистота, сигурността и спокойствието на гостите", подчерта Мартина Божанска, маркетинг директор.

Новата ситуация ще наложи нови стандарти при почистването в хотелите.

"Много хотели по света вече въвеждат процедури от типа, когато една стая се ползва от гост, след това минимум 24 часа остава празна, след което влиза камериерка за основно почистване, екипирана, така че да бъде предпазена, след което се дезинфекцира, след което се оставя още 24 до 48 часа празна. И така около 3-4 дни една стая не може да се ползва и продава", посочи Божанска. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15