Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият министър на образованието и университетски преподавател Сергей Игнатов:

Оттук нататък в образованието ще има комбинация online и offline

Направили сме огромен скок в броя работещи дистанционно по време на кризата

Сергей Игнатов
Снимка: БГНЕС

„Сега всички очакват след Covid-19 светът да се промени. Аз нямам такива очаквания, защото откакто свят светува, едни и същи страсти движат историята.“ Това каза пред БНР проф. Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и ректор на Нов български университет, настоящ преподавател в НБУ и ректор на Европейския хуманитарен университет във Вилнюс, Литва.

Началото на кризата завари България с 0.3% работещи онлайн, а преди 4 седмици те вече са били 23.7, което е огромен скок, подчерта проф. Игнатов. Той оценява случилото се с дистанционното обучение по време на коронавируса като положително, „тъй като преди трябваше, образно казано, със сопата, по административен път да се въвежда онлайн обучението.“

През 2011-2012 година са били спечелени пари по европейски проект, за да се създаде онлайн платформа за средното образование, разказа Игнатов.

„Когато всички прогресивни сили в България атакуваха чрез съда и на последна инстанция съдът на 17 септември се произнесе, че тъй като учебната година е стартирала на 15-и, вече не може да се въведе, макар че ставаше дума за проект до 2030 година. Ако това беше въведено тогава, щеше да има платформа, отработена и не сега с изключително персоналните, лични усилия на всеки учител и на всяко училище отделно да се търсят инструменти за въвеждане на онлайн обучението.“

Животът се оказва по-силен от административните разпоредби. Администрацията шикалкави, защото електронното управление не й е изгодно, но сега изведнъж ни задължи, изтъкна Сергей Игнатов. По думите му и средното, и висшето образование, което е било по-подготвено в тази област, са влезли в този режим и „няма и да излезем и ще имаме комбинация от online и offline“.

В Германия има дори медицински университети, които не приемат с изпит, единственият изпит е мотивационно писмо, есе „Защо искам да стана лекар“, посочи Игнатов в коментара си на новината, че в Софийския университет "Св. Климент Охридски" тази година ще се влиза само с оценките от матурите.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39