Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложба отбелязва честванията по повод 60-тата годишнина на Детския хор на БНР

| обновено на 21.05.20 в 00:48
59-и рожден ден на Детския радиохор на БНР
Снимка: Тихомира Методиева

Фотоизложба „Отвъд песента“ поставя началото на честванията по повод 60-тата годишнина на Детския хор на Българското национално радио. Кадрите на фотографа Тихомира Методиева - Тихич ще бъдат изложени пред Народния театър „Иван Вазов“ до 2 юни.

В първия пролетен ден на 1960 година избраните за хористи от маестро Христо Недялков се събират за репетиция. На тази дата през 2020 година грандиозен концерт в зала 1 на НДК трябваше да отбележи тази годишнина. Пандемията от коронавирус обаче отложи музикалния празник за есента.

Детският радиохор на БНР        Снимка: Тихомира Методиева

В 28 кадъра Тихомира Методиева - Тихич представя изявите на децата на сцена, но и репетиции, пътувания, подготовка и живота отвъд песента. Известната наша фотографка от години е доброволец на Детския радиохор и снима участия и концерти в страната и в чужбина. Графичният дизайн в изложбата е дело на Александра Еврова.

От 2013 година до днес начело на хора е дългогодишният диригент, асистент и ученик на маестро Христо Недялков Венеция Караманова, която съхранява и успешно развива наследената традиция.

"За 24 май двете големи медии - Българското национално радио и Българската национална телевизия ще излъчат клип, който е в изпълнение на Детския радиохор. Химнът "Върви, народе възродени". Всички наши певци ще пратят своите поздрави към българския народ, защото честваме думите, те изграждат песните, песните изграждат изкуството, а изкуството изгражда хората и затова нашите деца с десетилетия пеят този химн с огромно удоволствие", сподели в предаването "Хоризонт до обед" Венеция Караманова.

Венеция Караманова предложи концертът по повод 60-годишнината на Детския радиохор да се проведе на 1 октомври в НДК.

Детският радиохор на БНР       Снимка: Тихомира Методиева

Връзката между фотографа Тихомира Методиева и Детския радиохор е песента.

"Много обичам техните песни, ходя на всички концерти и ги снимам тези деца - как репетират, как се изявяват пред публика. Позволиха ми да бъда част от тяхното семейство, за което аз съм им много благодарна, защото успях да изпитам емоцията, която всяко едно от тези деца изпитва, без да мога да пея", допълни Тихомира Методиева.

Детският радиохор на БНР     Снимка: Тихомира Методиева

Фотоизложбата е организирана от Сдружение "Ангелогласно детство" с финансовата подкрепа на Столичната община.

"Ние, сдружението, които сме основно родители и приятели на хора, бивши хористи, се учим от децата. Ние се учим повече от тях. Имаме едно чудесно публично-частно партньорство с Българското национално радио. Няма много такива примери в нашето общество, но при нас работи, резултата го виждате и хората му се радват", подчерта Даниела Калайджиева, председател на Сдружение "Ангелогласно детство", създадено преди 3 години.

Детският радиохор е лауреат и носител на абсолютни, специални и първи награди, златни медали и дипломи за високи художествени постижения от национални и международни хорови конкурси и фестивали. През 2002 година Федерацията на хоровете в Европейския съюз го удостои с титлата „Посланик на европейската култура“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25