Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Околийски: СЗО полага огромни усилия да открие първоизточника на Covid-19

Михаил Околийски - ръководител на българския офис на СЗО
Снимка: БГНЕС

Световната здравна организация продължава да проучва кой е първоизточникът на заразата, която причини пандемията от Covid-19, заяви пред БНР ръководителят на българския офис на СЗО доцент Михаил Околийски.

„Много е важно да се знае произходът на вируса. Затова се полагат огромни усилия, както в намирането на нулевия пациент в Китай, така и какъв е бил точно пътят на трансмисията на този вирус от животното, най-вероятно от прилеп, през някакъв вид приемник към човека“, каза той в предаването „Събота 150“, на програма „Хоризонт“

По думите на Михаил Околийски критиките на отделни държави към СЗО не решават проблемите, пред които е изправена организацията, като например липсата на достатъчно финансиране.

За критиките на САЩ, които замразиха към момента финансирането на СЗО, той посочи думите на генералния секретар на организацията Тедрос Гебрейесус, че не става дума за намирането на някакъв виновник или слабости, а за спасяването на човешки животи.

„Това какъв е бил отговорът на СЗО към този вирус ще бъде предмет на един много мащабен анализ, за който гласуваха страните членки на Световна здравна асамблея“, по-рано тази седмица, каза доц. Околийски, като отбеляза, че „този анализ ще бъде независим и обективен“.

Обвиненията довели до по-големи проблеми 

Отговаряйки на въпрос за призива за реформи от световни лидери като президента на САЩ Доналд Тръмп и германския канцлер Ангела Меркел, ръководителят на българския офис на СЗО посочи, че „реформите са част от ДНК-то на нашата организация“. И посочи, че ЕС много категорично е подкрепил действията на организацията.

„Ние сме в момент на трансформация, която продължава много интензивно. Положиха се много усилия, за да стане организацията по-прозрачна и по-ефективна“.

Според него подобряването на работата не става с резки обвинения и посочване с пръст.

„За съжаление даже да е имало добри намерения в това да се подобри част от работата, това даде възможност на много групи, примерно на антиваксъри, на хора, които по някакви причини са против медицината, основана на доказателства, да атакуват по един нелицеприятен начин действията на съответните правителства и на СЗО. Това всъщност води само до много по-големи проблеми“.

За финансирането на СЗО

Съгласявайки се с твърдението, че 80% от финансирането на СЗО идва от дарения, той каза:

„Бюджетът, който се набира чрез вноските на страните членки, всъщност е колкото бюджетът на една болница в Женева, примерно. А хората имат към нас огромни очаквания затова, че СЗО е глобалният стожер на здравето“.

Говорейки за дейността на българския офис на СЗО, доц. Околийски каза, че тя е изключително добре приета и подкрепяне от Министерството на здравеопазването и от неправителствения сектор.

„Смятам, че има с какво да се похвалим и имаме много добро реноме“, добави той.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40