Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Центърът на Добрич отново за ремонт след некачествено обновление

По-тънки плочки и орязани коренища води до нов ремонт и изкореняване на дървета

Снимка: Мая Щърбанова

Централната пешеходна част на Добрич трябва да бъде изградена наново, след като предишният цялостен ремонт издържа само няколко години. Кметският екип започва активна работа за обновяването на центъра и търси финансиране, като надеждите са до края на този мандат първият етап да бъде завършен.

Центърът на Добрич беше изцяло ремонтиран през 2011 година при управлението на Детелина Николова. Средствата от 5 милиона лева бяха отпуснати по Оперативната програма „Региони в растеж“, а конкурса за изпълнение спечели консорциум от София с подизпълнител местна фирма. Едва 2 години по-късно идват и първите сигнали за некачествена работа - масово плочките започват да се чупят и отлепват.

Днес центърът има нужда не от ремонт, а от фадрома, коментират жителите на града.

„Центърът е в ужасно състояние. Той беше гордостта на бившата кметица. Наистина беше много красив. Кой да очаква обаче, че е изпълнен кошмарно? Типично по български не очакваме някой да потърси отговорност“, казва мъж от Добрич.

„Според мен никакъв ремонт не може да се направи, така че трайно да се реши въпросът, освен всичко да се изрине и да се направи наново“, гласи друго мнение.

Жители на града определят състоянието на центъра като безобразно и плачевно.

През годините са били подавани много сигнали до прокуратурата, първият - още през 2013 година. Впоследствие тя се самосезира по публикации в медиите, но след проверките нито веднъж не се е стигнало до образуване на производство заради недостатъчно събрани данни за извършване на престъпление от общ характер при договарянето на ремонта и неговото изпълнение.

Обществена тайна в Добрич е, че местната фирма, наета впоследствие като подизпълнител от спечелилия софийски консорциум, е предложила много по-ниска цена, но обществената поръчка не е спечелена от нея.

Петгодишният гаранционен период вече е изтекъл, софийският консорциум е с преустановена дейност, а плочките вече не се произвеждат

Дебелината на декоративните плочи, които по проект от 2006 година са били 60 мм, впоследствие е намалена на 20 и 15 мм, разказва заместник-кметът на Добрич инж. Пенчо Керванов. „Чисто инженерно, намалявайки дебелината на плочата наполовина, нейната носимоспособност намалява 4 пъти.“

При полагането на клинкерните плочи горната част от кореновата система на дърветата е била изсечена, което е нарушило тяхната устойчивост и сега 54 от тях трябва да бъдат премахнати.

Със средства на общината вече е започнат ремонтът на най-компрометираните участъци, което обаче е краткосрочен вариант и не решава в цялост проблема, допълва инж. Керванов. Затова общината е започнала процес за цялостна промяна на облика на централната градска част.

Общината ще обяви конкурс за идеен проект за нов градски център, който ще обхваща територията на пешеходната зона по бул. „25 септември” от Стара къща до пл. „Тракийски” и на запад - до кино „Добрич”. 

Още за казуса чуйте и в звуковия файл.
Снимки: Мая Щърбанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15