Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналист, колекционер, дарител и учител

Иван Сергеев: Аз съм от поколението, което дължи всичко на книгите

В края на трудовия си живот журналистът влиза и в класната стая

Иван Сергеев
Снимка: Кирил Фалин

Журналист, издавал собствен вестник, колекционер на картини, меценат, дарител на книги за библиотеки, читалища, училища и университети. Това е Иван Сергеев, който на финала на своя трудов живот е прегърнал и учителството като своя кауза, влизайки в училището на кюстендилското село Раждавица. 

В училище "Св. св. Кирил и Методий" Сергеев учи децата не само на български език и литература, но и на изкуство. С часове може да им говори за картини и майстори от различни школи и епохи, но най-вече за съвременна живопис. Новопокръстеният учител неочаквано и за самия себе си се справя и с дистанционната форма на обучение.

Когато започнал да подарява книги, бил на 47 години. Оттогава насам около 24 май Иван Сергеев подарява десетки томове от личната си библиотека. Вече е открил нови притежатели за над 1200 тома. Тазгодишното му дарение е за читалищата в Раждавица и в съседното село Шишковци, където близо 30 години е живял и творил Владимир Димитров - Майстора. Тъй като става на 64 години, решава 20 от книгите да отидат в Шишковци, а 45 – в Раждавица. 

Аз съм от поколението, което е постигнало всичко от книгите и затова реших, че това, което мога да дам, са книгите от моята библиотека. Те трябва да отидат при хората, при младите хора, които искат да четат. Защото четенето е единственият начин човек да развива мисленето си“, казва Иван Сергеев.

Независимо от даренията, и до днес продължава да купува книги. Вече има над 5 хиляди тома. Децата му живеят в чужбина, за внуците нещата вече са различни. Затова дарява онова, което би било полезно и на студенти, и на ученици в библиотеки, читалища и университети.

Иван Сергеев

Другата му страст са картините. „Прилична ми е колекцията от картини. Не е много голяма, но има хубави автори в нея. Не мога да си позволя големи имена, но си позволявам картини, които обичам и картини, които мога да гледам цял живот“, споделя Сергеев.

„Хората на духа винаги са живели трудно, защото умните хора открай време не са обичани“, обобщава философски Иван Сергеев.

Използва повода 24 май, за да изтъкне, че нашите изкуствоведи все още нямат смелостта „да сравнят българските художници със световните имена“, защото имаме значими художници от световна величина.

Иван Сергеев е родом от Плевенско, но след като завършва "Българска филология" във Великотърновския университет се жени за кюстендилката Наталия Ангелова и започва работа в града като журналист в окръжния тогава вестник "Звезда". В този занаят се задържа около 20 години.

Защо е избрал именно училището за финал на трудовата си реализация? „Аз съм завършил специалист по български език и литература. Това си бях избрал, когато бях на 18 години, но само две години имам педагогически стаж. През останалото време съм работил в журналистиката. Вече е време да се върна към педагогиката. Мисля, че най-полезен съм на тоя етап там.“

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кирил Фалин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20