Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Хаджимишева и книжарницата, която прави чудеса

Анна Хаджимишева
Снимка: Фейсбук

За декември е планирана изложба на част от нещата от архива на Валери Петров, които ще бъдат дарени на Държавна агенция „Архиви“. Това съобщи пред „Хоризонт“ неговата внучка и управител на книжарница „Нисим“ Анна Хаджимишева. Стогодишнината от рождението на Валери Петров трябваше да бъде отбелязана през пролетта, но заради извънредното положение събитието бе отложено.

Като най-ценното, свързано с дядо си Валери Петров, Анна Хаджимишева възприема това, че е могла да израсне около него. Той е винаги около мен. Неговият портрет е винаги пред очите ми, неговият образ. Децата ми растат с неговите приказки. Той винаги е около нас, независимо че вече не е на този свят. Присъства в нашия живот ежедневно“, разказва Хаджимишева в предаването "Графити по въздуха".

Книжарница „Нисим“ навърши 20 години. На иврит "нисим" означава „чудеса“. Книжарницата носи името на бащата на Валери Петров – Нисим Меворах. „Аз мисля, че наистина понякога правим чудеса, тоест хората смятат, че правим за тях чудеса. Всъщност ние си вършим работата“, признава Анна Хаджимишева.  

„Като малко по-млада мислех, че това е много скучна и статична работа, но с течение на времето осъзнах, че съм грешала. Работата ме погълна и ми доставя удоволствие и аз съм щастлива, че мама (Бояна Петрова, дъщеря на Валери Петров и основател на книжарницата - бел. ред.) успя да види това нещо, преди да си отиде. Че някак си ще продължи да го има това място“, споделя тя.

Книжарница „Нисим“ Снимка: Фейсбук

„Тази книжарница успява да се самоиздържа и да радва хората, които я обичат, нашите редовни клиенти и хора, които сега се докосват до нея, но остават верни след това. Не бих казала, че това е нещо, от което печеля пари, но печеля друго – печеля хората, които обичат книгата и виждат, че това е едно място, което е обърнато главно към книгата, а не към печалбарството. Разбира се, когато си само с една малка книжарница, аз не го гледам като бизнес, който да ме издържа. Това е пространство, различно от останалите, място на книгата.“

По време на ограниченията издържали затворени само десетина дни. „Телефонът започна да звъни. Хората почнаха да имат нужда от книги. Затворени в къщите си, не може непрекъснато да си пред телевизора и това ние наричахме „храна за душата“, обяснява Хаджимишева. Така решили да отворят още малко преди началото на април.

Отстрани изглежда много романтично да имаш и да работиш в книжарница, но невидимата на пръв поглед работа е страшно много, казва Анна Хаджимишева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53