Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Йосифова, Кентъки: Американците гледат и към земята, и към звездите

„Фалкон 9“ с Боб Бенкен и Дъг Хърли на борда излетя от космическия център в Кейп Канаверал на 30 май.
Снимка: БТА

Емоционално, социално, политически ангажираните хора гледат и в двете посоки - и към звездите, и към паважа. Позицията е на сънародничката ни Мария Йосифова, която от години живее в Луисвил, щата Кентъки в Съединените щати. По едно и също време светът стана свидетел на масови протести заради убийството на цветнокож при полицейско задържане в Минеаполис и на успешното извеждане в Космоса на двама астронавти на НАСА с помощта на частната  компания Space X

Това е успех не само за Илон Мъск и за космическата програма на САЩ, но и за цялата международна общност, смята Йосифова. След „пенсионирането“ на космическите совалки, през последните 9 години американските астронавти пътуват в Космоса с руски транспорт. Програмата за совалките беше прекратена. Совалките остаряха като технология, поддръжката им се оказа изключително скъпа, поясни тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Така НАСА в сътрудничество с частни компании, финансирани от богатството на хора като Илон Мъск и Джеф Безос започва производството на ново космическо превозно средство, неофициално наричано „космическо такси“, което да намали стойността на космическия транспорт и да стане основа разработките по програмата за стъпване на Марс да продължат, допълни Мария Йосифова. 

Американците са амбициозни хора - не само като индивиди, но и като общество. И когато амбициите са подплатени с достатъчно финансиране, макар и съпроводено с трудности, реализирането на програмата Space X ще продължи и САЩ няма да спрат дотук, каза тя.

Напредъкът на китайската космическа програма през последните години е значителен и подхранва още по-сериозните намерения на САЩ към Космоса, изтъкна още Йосифова. 

След безпрецедентната Covid-криза хората имаха нужда от добри новини. Изстрелването като успешна акция съвпадна с тази социална необходимост от добри новини, отбеляза Мария Йосифова, според която патриотизмът на американците е разклатен след случая с убийството на Джордж Флойд в Минеаполис.

„Протести има навсякъде, включително в града, в който аз живея. Насилието породи насилие и то се изроди в мародерстване, палене, чупене на витрини, наранени хора, ранени полицаи, ранени демонстранти. Изглежда, че гневът в обществото нараства с всеки изминал ден, особено след кризата с вируса, и всяко нещо може да възпламени голям пожар.“

Проблемът с бруталността на полицията не е от днес и от вчера, убийството на арестант – чернокож или цветнокож, не е единичен случай, коментира още Мария Йосифова.

„Той съществува от години, от десетилетия. И в момента хората тук гледат и нагоре, и надолу. Гледат и в звездите, гледат и в асфалта, където протестират, лежейки и викайки: „Не мога да дишам“. Хората ще продължат да гледат и в двете посоки. /…/ Трябва да изразяваме както възторга си, така и омерзението си от престъпността и да продължаваме да гледаме в звездите, нагоре.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17