Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За заровените в мангановата мина "Оброчище" неизплатени заплати

Проблемите в мина "Оброчище" тлееха години наред. Сега бившите вече работници имат да получават неизплатени заплати.
Снимка: БГНЕС

Миньорите от мангановата мина „Оброчище“ разполагат с 11 дни, за да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Повече от 18 месеца те не са получавали заплати.

Мината не работи от месеци, концесионерът на рудника - „Евроманган“ е обявен през март в несъстоятелностРаботниците от години сигнализират за нередности и организират протести. „Оброчище“ е една от най-големите манганови мини в света и най-голямата в Европа.

Работниците имат две възможности да получат забавените си възнаграждения. Единият е да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Другият – пътят на индивидуалните дела, каквито част от тях вече са завели.

Концесионерът и до момента не е представил ведомости, които като документи да послужат пред институциите.

Павел Костадинов е завел индивидуално дело. Той е работил за „Евроманган“ 10 години, бил е освободен от длъжност през март 2019 г. Има да получава 9 заплати.

„Заведох дело за незаконно съкращение и го спечелих. Също така съм завел дело и за неизплатени заплати, което също съм спечелил. Най-интересното е, че в НОИ, където се подават документи за кандидатстване към Фонда за гарантиране на вземанията, изглежда, че една справка, която чакат всички работници, за да вземат заплати от фонда, е с по-голяма стойност от съдебно решение, което е някаква аномалия за мен. Съдебен акт да е с по-малка стойност от някаква справка от някоя си фирма, независимо коя фирма“, коментира Костадинов пред БНР.

Димитър Андреев е бил заварчик в мината 8 години. Дължат му 6 заплати. Той няма навършени години за пенсия, не успява да се намери работа и разчита на доходите на съпругата си. „Съпругата каквото изкара, това е. Няма откъде. Ходих да търся работа. Аз съм на 57 години. Казват – ние търсим млади. И няма“, споделя той.

Над 24 хиляди лева неизплатени заплати има да получава и Йоан Димитров. Той е работил като началник участък „Добив“. „Аз горе-долу му загубих края, но някъде около 15-16 заплати имам да вземам.“ Казва, че всички в неговото положение разчитат на Фонда за гарантиране на вземанията. „Не могат да накарат един работодател да даде ведомостите. Това не е ли смешно? Хората седят гладни“, отбелязва Димитров, който вече е пенсионер с 30-годишен трудов стаж под земята. „И благодарение на туй, че съм взел пенсия, имам с какво да живея“, изтъква той.

Йоан Димитров разказва, че е работил почти в цяла България, но по думите му „това е една от най-добрите, най-хубавите мини“ у нас, сравнима като богатство със златното находище в Челопеч. 

Долу има манган за 500 години напред. Това е четвъртото по големина находище в света, най-голямото в Европа. От Бяла до Шабла е манганът, тук до Добрич, а под морето колко има само руснаците знаят. Това е огромно море от манган.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53