Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конгресните центрове след Covid-кризата

Мултифункционално пространство на открито се превръща в алтернатива за НДК

Културната и конгресната индустрия търсят варианти за възстановяване след постепенното отпадане на противоепидемичните мерки.

Мултифункционално пространство на открито се превръща в алтернатива за НДК след Covid-кризата. С покрити сцена и сектор за публиката, върху 1200 кв. м. площ, платформата А6 дава възможност за организиране на събития от различен характер - изложения, конференции, културни събития. Новото пространство позволява част от събитията, отпаднали от календара на НДК да се премести навън, както и да се замислят нови. Планирани са 10 спектакъла на Софийската филхармония - всяка неделя от 19 часа, по специална лятна програма. Ще се провеждат фолклорни фестивали, концерти, детски представления. Платформата ще поеме цялата палитра от културни и конгресни събития.

„Разширяваме функционално възможностите и на събитията, и на дейностите, които могат да се провеждат тук“, коментира пред „Хоризонт“ Борислав Велков, председател на Съвета на директорите на Националния дворец на културата. „НДК е на 40 години и за първи път в своята история затваря врати – това, което направихме на 8 март“, допълва той.  

Националният  дворец на културата е загубил не само приходи, но и публика, отбелязва Велков. Външната платформа според него ще способства за по-добър контакт между артист и публика, в сравнение със залите вътре, ако те работят само с 30 на сто от капацитета си.

НДК е най-голямото мултифункционално съоръжение за конгресна дейност и пространства, които досега не са били във фокуса на дейността ни, могат да се окажат актуални, изтъква още Борислав Велков. Моментът според него е подходящ да се направи „преформатиране на дейността“.

НДК е 100% търговско дружество, а това изисква пазарно поведение и гъвкава мениджърска политика. Затова и мярката 60/40 е била спасяваща и ще разчитат на тази помощ и в следващите месеци. При щатен състав около 300 души, „без тази мярка нямаше да се справим“, твърди Велков.

Загубите са сериозни за нашия мащаб – около 300 хиляди лева от конгресни събития, около 600 хиляди от културни събития. По-неприятното е, че точно в този период на годината потенциално сключваме договори за пролетта и за есента дори за следващата година. Имаше сериозно отдръпване от страна на организаторите. Много от събитията са свързани със спонсори, има отдръпване и от страна на спонсорите. Това беше една верижна реакция. Каквото успяхме, ние пренасочихме с други дати, но имаше събития, които бяха канселирани“, коментира той.

„Под каква форма ще се върнат фестивалите зависи от ограниченията и от нагласите на публиката. Въпросът е не само на забрана или действащи наредби, а и психологически“, казва Борислав Велков.

Тошко Гяуров е управител на Фестивалния и конгресен център във Варна, който е под „шапката“ на Министерството на културата. „Не сме бюджетно предприятие. Двете структури са търговски дружества и, както се казва, спасението им зависи само от мениджмънта, тоест от нас самите“, коментира той пред „Хоризонт“.

Като значително по-малка структура от НДК, Фестивалният и конгресен център в морската столица се отличача с развита кино програма. Четирите зали за прожекции могат да функционират сравнително нормално и при капацитет от 30%, защото киното не се пълни 100%, освен по време на фестивали, уточни Тошко Гяуров. Той съобщи, че вече приемат заявки от август нататък и има интерес за провеждане на събития до края на годината. Комплексът ще функционира с по-малко мероприятия в близките два месеца.

Как се справят големите конгресни центрове в София и Варна чуйте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54