Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Яхнаджиев: Картината е вид общуване

Иван Яхнаджиев
Снимка: БГНЕС

„Благодарение на цветовете, ако са майсторски направени, ако талантливо са направени, ще отидете в един свят, по-различен от този, в който живеете, ще се пренесете в едни мисли, едни чувства, които всеки творец иска да предизвика. Това е, което върши художникът със своите цветове.“ Така мисли художникът Иван Яхнаджиев, който в продължение на месец показва свои творби в "Къщата на София".

Когато подарява картини, той не го нарича подарък. "То не е подарък на картини, то е начин да станете съпричастни към мен, към моите мисли, моите преживявания, цветове, към хубавото и лошото, което ми се е случило. Аз мисля, че за това служи картината – тя е комуникация по един друг начин. Може би затова е по-странна и по-различна от нормалното общуване", каза Яхнаджиев за предаването "Рано в неделя".

Художникът е оптимист, че „ще ни има и след тази болест, която ни сполетя и всичко ще бъде наред“.

Иван Яхнаджиев  Снимка: БГНЕСИван Яхнаджиев вярва, че да дадеш самочувствие на един човек, особено на едно дете, е сред нещата, които са важни за него и иска да прави. „Нашето поколение растеше с девиза, че скромността краси човека. Това не е вярно. Човекът трябва да бъде със самочувствие, особено това младо поколение. Да знае как се влиза в Лувъра, как се застава пред картините, да рисува, да познава Пикасо, да познава Миро, да познава световното изкуство.“

Българските деца са безкрайно талантливи, смята Яхнаджиев, който е работил с деца на много места по света, включително в училище в Италия. „Както българчето носи колорита в сърцето си, никое друго дете, на никой друг земен меридиан не усеща така колорита. Както казваше моят професор Дечко Узунов – на колорит не се учи, или го имаш – или го нямаш. И наистина. Сега съм на 73 години и го разбирам, че това е точно така.“

Яхнаджиев обича да рисува с деца с дислексия. Подкрепя превенцията на зависимостите. Правил е бодиарт на дете с увреждане и още си спомня радостта, която е предизвикал – детето да е цялото в боя и никой да не му се кара, че се е изцапало. Художникът споделя, че "заразиш" ли едно дете с изкуство, отправиш ли мислите му по този път, то няма да тръгне по лошия, от който се страхуват всички родители

Снимка: БГНЕС

Учителят е нещо статично, докато художникът застава редом с детето, като равен с равен и „на един лист заедно с него правите цветове и форми, от които заедно се възхищавате. Питам го дали това му харесва, променям, ако нещо не му харесва, той променя моето и този диалог е безкраен и много силен. Това мисля, че е: терапия.“

Иван Яхнаджиев отбелязва нещо любопитно – има разлика в нарисуваното от децата, които живеят на висок етаж и рисуват предимно интериор, и децата, живеещи например на партер или в къща, както и дали живеят в големия град или в провинцията и „когато излезе, всеки ден вижда балкана - то рисува само пейзажи, това вижда, с това живее“.

„И тези неща не се забелязват може би винаги от нас, възрастните, но те оказват голямо влияние. Едно е да живееш до църква и да чуваш камбаните, друго е да чуваш само звънеца на вратата.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20