Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Апостолова – Лети между търпението в графиката и спомените във фотографията

13
Снимка: Личен архив

Memento mori, или „помни, че си смъртен“

Заглавието е на колективната фотоизложба в рамките на фестивала „Фотофабрика“ в София, част от която е Виолета Апостолова – Лети. 

Латинската фраза напомня за мимолетността на живота, но в същото време фотографията е изкуство, което прави безсмъртни миговете, запечатвайки ги на лента. Снимката натиска на пауза един момент от настоящето, който би се превърнал в минало. 

Виолета Апостолова – Лети работи в областта на фотографията и печатната графика. Рисува корици за книги. Докторант е към катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет с тема, която изследва връзката между текста и образа. Има десетки изложби в чужбина – в Австрия, Великобритания, Испания, Мексико, Португалия, Франция. Член е на Съюза на българските художници. 

За нея графиката е „търпение“, а фотографията е „спомени“. 

Любовта към фотографията е кодирана в Лети от дете

Чрез снимките тя обича да се връща в спомените, да допреживява случките или да вижда миналото по-добре. Фокусът на обектива ѝ днес е върху темата за личното израстване, себеизразяването и общуването. В работата си опитва да е откровена заради отговорността пред посланията, които изкуството носи. 

Снимката е картина, оцветена от слънцето, без образование в изкуството* 

За Лети фотографията е памет, защото е хубаво човек да помни. И тъй като камерата е нещо като скицник и инструмент за интуиция, съвсем естествено творческата ѝ личност се допълва от графиката – другото изкуство в нейната биография. 

„Никога не съм си представяла, че ще бъда художник в този смисъл, в който сега съм. Започнах да уча изобразително изкуство, тъй като много исках да работя с деца като учител и реших, че през изкуството би било най-лесно... Учителката, при която ходех на уроци, ми каза, че може да научи всеки да рисува, но не може да научи човек да бъде художник и артист. Тя ми каза, че имам отношението към живота, което мога да пречупвам през изкуството“. 

Лети избира графиката, защото е „увличаща, има елемент на изненада“, а и защото обича експериментите. 

„В графиката се оставям да ме води вътрешно усещане за нещата, във фотографията - красотата и тайнствеността на живота“. 

Перфектният кадър е този, който можеш да усетиш 

„Мечтата е свързана с това какъв човек съм, а не с това, което ми се случва. Мечтата е нещо, което винаги ще бъде в нас, не знам дали може да е нещо, което се е случило“, споделя още Виолета Апостолова - Лети. 

За срещите в живота и за усещанията на един артист по време на социална изолация можете да чуете в звуковия файл. 




----- 

* Цитат от Амброуз Биърс, американски сатирик, критик, автор на къси разкази, издател и журналист

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20