Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаските музикални празници "Емил Чакъров" започнаха с "Бал с маски"

"Бал с маски" на Бургаската опера
Снимка: Държавна опера - Бургас

Изборът на заглавие, естествено, няма връзка с пандемията от Covid-19, въпреки че всички в трупата на Бургаската опера много са се забавлявали заради съвпадението с наложените мерки срещу разпространението на ковонавируса, по думите на директора на театъра Александър Текелиев-син. В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" оперният режисьор и ръководител на Държавна опера - Бургас очерта акцентите в програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров" 2020 - въпреки че се е наложила промяна в първоначалните планове и няма премиери, избраните заглавия са сравнително малко представяни на сцените в града, има разнообразие в жанрово отношение - опера, балет, оперета и мюзикъл, както и търсене на разнолика публика, включително и детска.

Спектаклите са в Летния театър, където се съблюдават всички необходими мерки за дистанция и дезинфекция.

В афиша не липсват и имена на любимци на бургаската публика: тенорът Камен Чанев - носител на наградата "Емил Чакъров" 2018 - ще бъде в ролята на Манрико от "Трубадур" на Верди на 15 юли. Същата вечер "Музикантът на годината 2017" - сопранът Мария Цветкова-Маджарова - ще направи дебюта си като Леонора, а публиката ще я види и в много други спектакли по време на фестивала. В оперетата "Прилепът" от Йохан Щраус на 28 юли и в мюзикъла "Целуни ме, Кейт" от Коул Портър на 11 август солисти ще бъдат звездите на Музикалния театър в София Еделина Кънева и Марчо Апостолов, а на 1 септември за любителите на смесването на жанровете е срещата с Милица Гладнишка, която ще предизвика бургазлии със заглавието "Да хвърлим операта в джаза".

Кой ще бъде новият носител на наградата "Емил Чакъров" най-вероятно ще научи първо публиката на оперетата "Хубавата Елена" от Жак Офенбах на 25 август. Междувременно трупата на Бургаската опера ще поддържа и "Купон на острова" със специална програма на остров "Света Анастасия".

За всичко това можете да чуете подробности в интервюто с Александър Текелиев-син в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59