Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как природен парк се превръща във вилна зона

Снимка: Ани Петрова

Проверката, разпоредена от Върховната административна прокуратура на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) на вила "Аглика", собственост на разследвания Васил Божков, отваря отново темата за частните имоти на територията на Природен парк "Витоша". "Капитал" публикува свое разследване, озаглавено "Вилна зона "Витоша", в което разкрива как бивши хижи и почивни станции се превръщат в частни резиденции

С реституцията и приватизацията голяма част от постройките на Витоша, които дотогава имаха публични функции, стават собственост на търговски дружества, които нямат задължения да поддържат тези публични функции, пояснява за БНР Тома Белев, настоящ общински съветник и бивш директор на природния парк. 

Стана явно модно за по-имотните българи, които са ограничен брой, да си имат база на Витоша. И така с всяка година по някоя база, която е била почивен дом, хижа ставаше вече частна резиденция, частна сграда, която се ползва само от собственика й. Това е дълъг процес, който продължава и в момента“, коментира Белев в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: БГНЕС

Според Белев Столичната община би следвало да разполага с актуални данни, защото е работила специална комисия, която е идентифицирала сгради, документи за собственост, разрешения за ползване, геодезични данни. Те не са публични, но Белев смята, че резултатите от проверката биха могли да бъдат предоставени на медии и заинтересовани лица.

Хижите са запазили своя публичен характер. Всички останали сгради, основно почивни станции на различни дружества – държавни, а впоследствие и частни, са започнали да се ползват като частни, уточнява Тома Белев. 

„Тези сгради не са предназначени за постоянно обитаване. По своя характер самата територия на Природния парк „Витоша“ не може да обоснове ограждане, недопускане на хора и т.н. Затова винаги съм си учудвал защо един имотен човек – депутат, голям бизнесмен, ще пожелае да придобие подобна сграда и да живее в нея, примерно, след като няма как да бъде ограничен достъпът на други граждани до съответната територия“, посочва той.

Тома Белев допълва, че има и „абсолютно незаконни огради и за това Столична община е длъжна на софиянци“.

При създаването на Народния парк Витоша миналия век периметърът, в който е разрешено да има сгради за почивка, е бил ограничен и те са били малко. След 1944 година обаче започват да се строят все повече подобни сгради, като част от тях се изграждат в нарушение на нормите. 

По време на извънредното положение много малки обекти в планината бяха оградени и недостъпни. Снимка: БГНЕС

„Уважението към нормата и Конституцията в България е закърняло, особено от институциите. Това, че половината от българското Черноморско крайбрежие, включително плажове и дюни, са частна собственост – по справка на МРРБ по времето на „Дюнигейт“ 2012 година 60% от имотите, от териториите са частна собственост, и не се предприемат никакви действия. 8 години нищо не се променя. Виждаме допълнително как се създават едни анклави по най-красивите части на Черноморието, където най-имотните хора на България си създават огромни латифундии, имения, които нарушават достъпа на българския гражданин до плажовете, до морето. По същия начин се случва и на Витоша“, изтъква Тома Белев.

Липсващият регламент за това какви функции може да изпълнява една сграда на територията на природния парк е проблем, който трябва да се реши, категоричен е Тома Белев.

През последните години управлението на София и на държавата по никакъв начин не се опитваше да защити планината, смята бившият общински съветник Войслав Тодоров. 

„2016 година това управление на София, ГЕРБ, кметът Фандъкова продават, да речем, Санаториума на Драгалевци. 2011 година отново този кмет и това управление продават Горския дом до хижа „Алеко“. Това управление продава имотите, дава им разрешителни за преустройство и след това обявява проверки, които са едно абсолютно кампанийно действие. Отговорността е ясна – на кмета, на това управление и на ГЕРБ“, подчертава Тодоров.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23

Без селфита или бавене - или какво да правим, ако намерим таралеж, преждевременно събудил се от зимен сън

Необичайно високите температури през последния месец доведоха до цъфнали цветя и овошки, както и до притеснения за реколтата, ако има рязък спад в показанията на термометрите. Освен да събуди дърветата, отразява ли се топлото време и на животните, които спят зимен сън, и по-специално на таралежите ? Независимо от топлите зими през..

публикувано на 10.03.24 в 11:07

"Зелен данък" в Кипър вдига разходите на домакинствата със 121 евро годишно

Средно 121 евро на година се очаква да бъде допълнителната тежест за всяко домакинство в Кипър от въвеждането на "зелен данък" върху стоки и услуги. Прилагането му започва през лятото на тази година като първа част от мащабна реформа за създаване на модерна интегрирана данъчна система.  В началната фаза екологичното данъчно облагане ще..

публикувано на 03.03.24 в 11:32

Петър Попчев: Инвестицията в гражданска енергийна общност ще е между 3000 и 5000 лева

Около 1,5 милиона са гражданите на ЕС, организирани в граждански енергийни общности. Още през 2019 г. ЕК излезе със законодателен пакет за чиста енергия,  обединяващ няколко директиви. Нашето законодателство позакъсня с около 2 години . Сега шлюзовете за практически действия на граждани и общини са отворени . Това казва в интервю за БНР Петър..

публикувано на 22.02.24 в 11:37

Доц. Николай Симов в търсене на нови животински видове във Виетнам

Мястото е Югоизточна Азия, в източния край на полуостров Индокитай. Между Китай, Лаос, Камбоджа и Южнокитайско море се намира Виетнам . Неговата площ е повече от 330 хиляди квадратни километра, а около 40 процента от нея е заета от гъсти екваториални гори, в които живеят множество растителни и животински видове. В тази източна част от..

публикувано на 12.02.24 в 15:51