Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Стефанова: Дали има полицейско насилие, можеше да се изясни за една нощ

МВР има ресурса да извърши профилактика на провокаторите, твърди юристът

Снимка: БГНЕС

Когато полицията е поставена в извънредна ситуация с огромен брой хора, струпани на малко място, се иска много внимателен и прецизен подход към организирането на полицейската операция по охраната на обществения ред. Това каза пред "Хоризонт" адвокат Снежана Стефанова. Тя се занимава с казуси, свързани с правата на човека и коментира в предаването "Преди всички" случаите на полицейско насилие по време на протестите.

„Ако още предния ден МВР е имало данни, че ще има провокатори на този протест (както бе съобщено от МВР впоследствие – бел. ред.), министерството и неговите структури разполагат с огромни правомощия, разписани в редица нормативни актове, да извършат т.нар. превантивна дейност. Далеч съм от мисълта, че те не са знаели кои са тези провокатори, кои биха могли да бъдат, кои са техните организатори и не са разполагали с време и ресурс, а те разполагат с огромен ресурс и с огромен бюджет, да открият по най-бързия начин тези лица и да извършат т.нар. профилактика спрямо тях, за да не се стига до тяхното присъствие на площада, а дори да се стигне до тяхното присъствие на площада, имаше там изключително много полицейски служители, които биха могли да бъдат ангажирани, дори малка част от тях, с наблюдението на тези лица“, заяви адвокат Стефанова.

По казуса „Педев“ - между вербалната агресия и „Пирогов“, адвокат Стефанова смята, че дори да приемем тезата, че Димитър Педев е проявил агресия спрямо полицейските служители, от момента, в който той вече е бил неутрализиран с поставянето на белезници от физически силни, здрави мъже, превъзхождащи неговата физика, те вече са си свършили работата. Оттам насетне всички техни действия, свързани с допълнително нанасяне на физически увреждания, са извън тезата за законност на действията на полицията в този случай“, подчерта юристът.

Относно несъвпадението на профила на пострадалите с този на провокаторите, за които полицията е разполагала с данни, адвокат Снежана Стефанова изтъкна:

„Техният профил изобщо не отговаря. Предполагам, че те съвсем случайно са били на тази първа линия в момент, в който е имало някакво стълкновение и в целия този хаос са попаднали в най-горещата точка и са били припознати от полицията като агресори. Това не освобождава органите на реда да изпълнят своите абсолютни задължения по Закона за МВР да опазят живота и здравето на тези лица. Изключително брутално е полицейското насилие, осъществено спрямо тези две момчета и заснето – от момента, в който те вече са били неутрализирани.“

Като „брутално и безотговорно“ адвокат Стефанова определи и  бездействието на полицаите в две посоки – да не осигурят навременна медицинска помощ и да не уведомят близките на задържано лице.

„Изключително неадекватна беше и реакцията на МВР на другия ден. От 20 години, откакто се занимавам с права на човека, никога не съм чула служител на МВР, висш служител, да излезе и да каже – да, наистина има такъв проблем, съжаляваме и ще направим всичко възможно да накажем виновните лица. Отричането на този проблем не води до неговото решаване, отричането го задълбочава все повече и повече, до степен, че превръща МВР в един репресивен апарат, на който хората не вярват, спрямо който хората нямат никакъв респект, а единствено се страхуват.“

Обявеният едномесечен срок за проверка е твърде дълъг. В тази ситуация МВР можеше да извърши проверката за една нощ, смята Стефанова. 

Има клипове, има камери пред Министерски съвет, има хора, свидетели, които могат незабавно да бъдат извикани и разпитани. Тази проверка, или поне нейното начало, което да насочи органите какво евентуално се е случило и има ли превишаване пределите на полицейските правомощия, можеше да се извърши в една нощ. Обществото очакваше отговорите да бъдат дадени на следващия ден. С този един месец оставаш с впечатление, че пак, за пореден път се търси възможност да се размива отговорност. Хората ще забравят. Някои детайли, които са много важни, ще избледнеят в тяхното съзнание. Кой точно е бил там, кой е нанасял ударите…“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33